Нигерия – кръвопролитията продължават
Седем християни бяха убити в нигерийския щат Бенуе в събота, с което общият брой на вярващите, които са загубили живота си там, достигна повече от 60 за по-малко от месец.
Молим ви, продължавайте да подкрепяте в молитва своите християнски братя и сестри в Нигерия, докато продължават да преминават през тези брутални и безмилостни гонения.
Екстремисти убиха християнин, Оролумунга Чангоги, по време на нападение срещу събиране в събота вечерта в окръг Лого, съобщават източници. Други петима бяха ранени, а пасторът, Гваду Куагтио, и четирима други членове на църквата бяха отвлечени. По-рано през деня стана ясно, че най-малко шестима вярващи в окръг Апа са били убити.
Местният жител Сънди Оджо в текстово съобщение същия ден каза: „Село Икоби, християнска общност, в момента е нападнато от фулански бойци. Няколко къщи са разрушени, докато повече от шестима християни са убити от нападателите. Християните в района на Апа се нуждаят от вашите молитви.“
Едуард Лъки, друг жител, също изпрати съобщение: „Християнските села в Апа … са атакувани. Много християни са били прогонени от въоръжените бойци. Тези атаки са принудили християните да напуснат фермите си. Не е имало правителствена намеса, за да спре тези нападения.“
На 26 март в Гума LGA петима души бяха убити от войнстващи фулански бойци при набези в предимно християнските села Нджи и Чонгу, след като село Удеи беше нападнато три дни по-рано, каза местният жител Джеймс Анйамну.
В окръзите Агату и Отукпо петима християни бяха убити в две нападения на 23 март в село Атакпа, окръг Агату, и село Ивили, окръг Отукпо, каза Джоузеф Нгбеде, общински съветник в Агату. Той добави, че окръг Гума също е бил набелязан.
Тези нападения последваха убийството на повече от 50 християни в окръг Куанде на 13 март.
Освободени китайски затворници
На 19 март китайски служители освободиха брат Генг Зеджун, пастор на “Църквата на скалата”, след като той излежа присъда от 15 месеца за „незаконно организиране на събирания“. След освобождаването му семейството на Генг и други вярващи донесоха цветя в центъра. В който е бил задържан.
Освобождаването на Генг последва това на уйгурския християнин Алимуджианг Йимити, който беше освободен от затвора няколко дни по-рано, след като изтърпя 15-годишна присъда. Нашите партньори потвърждават, че той вече е у дома със семейството си.
МОЛИТВА И БЛАГОДАРНОСТ:
* Благодарете на Бога за смелостта на християните в Нигерия, които продължават да следват Христос и провъзгласяват Неговото господство, въпреки че са изправени пред интензивно преследване.
* Молете се нашите братя и сестри в Нигерия да познаят мира, изцелението и утехата на Господ, докато преминават през това изпитание. Помнете особено онези, които са загубили близки или са били ранени, и тези, които са били отвлечени и травматизирани.
* Благодаря на Бог за освобождаването на Алимуджианг Йимити и Генг Зеджун. Молете се за тях да се приспособят към живота извън затвора
Ислямисти фулани убиха 27 християни при две скорошни нападения в щата Кадуна в Нигерия.
Местни източници съобщават, че 17 души са били убити в село Унгван Вакили на 10 март, а още 10 християни са убити в село Лангсън четири дни по-късно.
Джошуа Соломон разказва за първото нападение: „Семейната ми къща в селото беше нападната от терористи и въоръжени бойци. Къщата е опожарена и няма оцелели. Те убиха всички членове на семейството ми.”
Друг жител, Барнабас Тонак, каза пред Morning Star News: „Нападателите ни бяха мюсюлмански бойци фулани, които дойдоха заедно с терористи, за да нахлуят в нашата общност. Петима членове на семейството ми бяха сред убитите, а друг член на семейството беше ранен. Освен убийството на нашите хора, тези бойци в миналото умишлено са унищожавали нашите ферми и реколта.
Говорители на народа от южна Кадуна в диаспората (SOKAPDA), Европа, казаха в изявление: „Тези нападения идват едва три месеца след масовото убийство на 38 безобидни християнски селяни в общностите Малагум, Камуру-Икулу и Абун (Брони Проно) в южна Кадуна.“
„Правителствата на Нигерия и това на щата Кадуна нито показаха особена подкрепа на жертвите, нито дори направиха изявление за осъждане на убийствата.“
Нови сведения за кампания на Release International
Следващия вторник стартира кампанията на Релийз Интернешънъл „От тази пепел“ (Out of this Ashes), която се фокусира върху ситуацията в Нигерия. Тримесечната кампания има за цел да подчертае страданието на християните в тази страна и да призове християните в Обединеното кралство към съгласувана молитва.
МОЛЕТЕ СЕ:
* Молете се за семействата на жертвите в селата Унгван Вакили и Лангсън – да могат да познаят Божията благодат и утеха, докато скърбят за загубата на близки.
* Молете се националните и щатските власти да направят повече, за да защитят християнските общности от нападенията на ислямистки бойци.
* Молете се кампанията на Релийз Интернешънъл „От тази пепел“ да предизвика загрижеността на християните в Обединеното кралство и да мотивира мнозина да се молят за тези в Нигерия, които страдат за Христос и Евангелието.
Съдът за дребни престъпления в Александрия осъди египетския „влогър“ Осама Лотфи Шараф Ел-Дин на три години затвор за разпространение на кощунствени видеоклипове в социалните мрежи, които оскърбяват символи на християнската вяра. Присъдата беше произнесена в четвъртък, 23 февруари. Тя е първоинстанционна присъда и осъденият може да я обжалва.
Прочети всичко
Полицията в Уганда арестува двама души във връзка с отвличането на 40 деца от християнски семейства. Те са били подмамени от мюсюлманин, представящ се за лидер на християнска благотворителна организация, предлагаща безплатно образование, съобщават източници.
В Аруа, в северозападния подрегион на Западен Нил в Уганда, според първоначалните разследвания 27-годишният Сираджи Сабири, мюсюлманин, е примамил децата в хотел с обещания за училищни стипендии и вероятно е планирал да ги продаде на бунтовническа група в Демократична република Конго.
Полицията е спасила всички 40 деца, отнемайки ги от похитителя на 2 февруари.
Пастор в Аруа за първи път научил за предполагаемата измама от членове на църквата, които му казали, че християнска организация регистрира деца за стипендии за училище в област Луверо, в централна Уганда. Сабири е жител на област Уакисо, близо до Луверо.
„Така че родителите се възползвали от възможността да се регистрират за предлагането на такива стипендии“, казва пасторът, чието име не се разкрива от съображения за сигурност. „На 2 февруари един мой старейшина ме информира за много деца от църквата, които се намират в хотел „Континентал“ в град Аруа. Притесних се и се обадих в полицията, за да проверят децата, защото не бях чувал за такава инициатива.
Полицаите се втурнали към хотела, където намерили децата на възраст от 5 до 16 години и научили, че е резервиран автобус, пътуващ за Демократична република Конго, казва пасторът. Разпитите разкрили, че лидерът Сабири не е християнин, а мюсюлманин.
„Мъжът се беше дегизирал като християнин, поради което успял да регистрира над 40 деца под предлог, че предлага стипендии, но с намерението да ги продаде на ADF [Съюзническите демократични сили] в Конго“, каза пасторът пред Morning Star News.
Алис Акело, която като градски комисар на Аруа отговаря за всички правителствени сили в областта, казва, че е изненадана да намери деца на 5-годишна възраст в хотела и попита Сабири къде отиват.
„Първоначално Сабири каза, че ще заведе децата в ислямското основно и средно училище Ал-Рахман в Бомбо, област Луверо“, каза Акело. „След дълъг разпит стана ясно, че не съществува училище с такова име.“
Арестувана е и Салима Герия, 28-годишна мюсюлманка, която се явила в съда в Аруа и е оставена в затвора заедно със Сабири. Предстои повдигане на обвинения, докато полицията издирва още предполагаеми съучастници.
Ако отвличането беше успешно, каза пасторът, ефектът върху църквата и местната общност би бил опустошителен. „Апелирам към цялото тяло Христово в Уганда да бъде бдително към непознати, които идват с претенции, че ще помагат на деца“, казва той. „Благодарим на Бога, че спаси децата ни.
Калифорнийски мисионер и френски журналист, отвлечени в Нигер от ислямска терористична група, са били освободени.
Джефри Удке от Маккинливил, който беше отвлечен през октомври 2016 г., е бил освободен този месец, според информация, която неговата църква, Arcata First Baptist Church, публикува във ФБ. Удке служи като хуманитарен работник в християнската организция "Младежи с мисия".
„Молете се за Джеф, който трябва да се адаптира към свободата и многото предизвикателства, които стоят пред него. Толкова сме благодарни за Божията вярност“, се казва в публикацията на църквата във ФБ.
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан написа в Туитър, че е „доволен“ да чуе за освобождаването на Удке и френския репортер Оливие Дюбоа.
„С облекчение прочетох за освобождаването на американския заложник Джеф Удке след повече от 6 години в плен. САЩ благодарят на Нигер за помощта да го върне у дома за всички, на които липсва и го обичат“, написа Съливан. „Благодаря на много хора в нашето правителство, които работиха неуморно, за да осигурят неговата свобода.
Дюбоа беше отвлечен от същата група през април 2021 г.
Подробности за това какво е довело до изданията остават неизвестни. Един правителствен служител обаче каза пред репортери, че не е платен откуп и че освобождаването е резултат от години на застъпничество, съобщава USA Today.
Удке беше отвлечен, когато въоръжени екстремисти нахлуха в дома му в Абалак, убиха пазачите му и го отвлякоха. Удке пътува до Нигер многократно в продължение на около три десетилетия. Работата му в западноафриканската държава включва изграждането на кладенци и училища в региона.
Той е бил инструктор в Redwood Coast School of Missions, което се управлява от Първа баптистка църква в Арката.
Джеф Удке е представител на Първата баптистка църква в Арката, където като студент в Humboldt State University посвещава живота си на Христос“, се казва в публикация на църквата на уебсайта на училището по това време.
„Посвещението на Джеф да предоставя хуманитарна помощ на тези, които са сред най-бедните в света, съчетана с желанието му да види Божието царство да се шири в един предимно мюсюлмански свят, изигра голяма роля в живота и служението на AFBC.“
USA Today съобщи, че въпреки че се смяташе, че Удке е бил отвлечен от западноафрикански филиал на Ислямска държава, предполага се, че той може да е да е държан от JNIM, западноафрикански филиал на Ал Кайда.
Източник: Christian Post
Ислямска държава пое отговорност за убийството на католическа монахиня и четирима християни в северната провинция Нампула в Мозамбик през изминалата седмица.
Съобщава се, че сестра Мария Де Копи, 84-годишна италианска монахиня, която е служила в Мозамбик от 1963 г., е била екзекутирана с куршум в главата.
Няколко души също са били обезглавени при нападението срещу католическата мисия в Чипене.
В изявление. джихадистката групировка ASWJ, свързана с ИД, пое отговорност за атаката, заявявайки, че нейните екстремисти са "убили четирима християни, включително италианска монахиня".
Унищожени са също църква, болница, мисионерски структури, основно и средно училище в Чипене.
От ИД казват, че са убили монахинята, защото тя е била „прекомерно ангажирана с разпространението на християнството“, според доклад на BBC.
Говорителят на Open Doors, Жо Карвальо*, казва: „Християните са силно засегнати от джихадисткото насилие в Кабо Делгадо и бягат от домовете си, за да избегнат нападенията.
„Несигурността причини масови смущения в личния и църковния живот на християните в този регион.
„Разселените не само се борят да свързват двата края ежедневно, но го правят, докато се борят да се примирят с бруталното насилие, на което е трябвало да станат свидетели.“
От 2017 г. провинция Кабо Делгадо, която граничи с провинция Нампула, е тероризирана от въоръжено насилие.
От октомври 2017 г. насам има безброй атаки на север от джихадистки бойци, които убиват християни и опожаряват домове, според проучване на Open Doors.
Доскоро нападенията се случваха предимно в провинция Кабо Делгадо.
Въпреки това анализаторите казват, че този последен инцидент отговаря на скорошен модел, според който екстремисти са свързани с покушенията.
Източник: Premier Christian News
Папа Франциск изпрати две телеграми до апостолическите нунции в двете страни в които изразява съболезнованията си за жертвите на силното земетресение, регистрирано снощи, с епицентър в Кахраманмараш. Папата уверява в молитвите си за загиналите и техните семейства и отправя мисъл за участващите за оказване на помощ
Прочети всичко
Презвитер беше вързан за стол в продължение на 24 часа и заплашван от полуцейски служители в китайската провинция Шанси по-рано този месец.
Според „Църква на Изобилие“ в Сиан служители под прикритие са взели брат Уанг от работата му и са го закарал в малък хотел, където са вързали неговите ръце и крака на стол.
След това го заплашвали в опит да го накарат да повдигне обвинения срещу пасторите на църквата, които преди това бяха арестувани, но той отказал.
През 24-те часа, когато брат Уанг е държан, той нито пил вода, нито е спал. Семейството му, отчаяно да разбере местонахождението му, се обадило на полицията и открило, че е бил взет от служители по сигурността на Бюрото за обществена сигурност в Чанба. Той беше освободен сутринта на 2 март.
Миналия август полицията арестува трима членове на църквата, включително двама пастори, и ги задържа шест месеца, без да информира семействата им. Съобщава се, че са били измъчвани по време на затварянето си.
Въпреки преследването, пред което са изправени, членовете на църквата са готови да се пожертват за своята вяра и се молят за местно правоприлагане.
НОВИ СВЕДЕНИЯ:
Затворник в Иран е освободен
Благодарете на Бога за освобождаването от затвора на иранския християнин Милад Гударзи по-рано този месец. Той е седмият обънал се към християнството, за който се знае, че се е възползвал от общата амнистия, предоставена на затворниците за 44-годишнината от Ислямската революция.
През юни 2021 г. Милад и двама други новообърнати бяха осъдени на пет години затвор плюс 40 милиона глоба на Томан (тогава около 1300 британски лири) съгласно новоизменената статия 500 за „участие в пропаганда срещу ислямския режим“.
Обжалването през август 2021 г. потвърди присъдите, но намали присъдите на затвора до три години всяка и отстрани глобата. Милад и останалите бяха призовани в централния затвор Карадж през ноември 2021 г.
Иранските християни са благодарни за освобождаването на Милад, както и за останалите новообърнати християни, включени в амнистията, но напомнят, че помилването не е оправдание и не се занимава с несправедливостите на присъдите на затвора, нито страданията, които жертвите и техните семейства са претърпели.
МОЛИТВА И ВЪЗХВАЛА
* Благодарете на Бога за отказа на брат Уанг да предаде пасторите си, въпреки че е измъчван; и за Църквата за изобилие на Сиан, която се моли за своите преследващи. Молете се за Уанг, църквата в Сиан и пасторите, както и китайските власти да спрат да преследват християните.
* Благодарете на Бога за освобождаването на Милад и другите новоповярвали и се молете повече ирански християни да имат право на освобождаване.
Положението в Кабо Делгадо, провинция в северен Мозамбик, се е „влошило сериозно“ през последната година, засягайки децата „в нечувани размери“. Близо 3000 души са били убити и над 800 000 разпръснати по други места след насилствения бунт, започнал през м. октомври 2017 г. Ожесточените нападения от страна на ислямски бунтовници са причинили смъртта на повече от 2838 души, включително над 1400 цивилни граждани, като се очаква действителният брой да е още по-голям.
Доклад, публикуван този месец от Save the Children, Plan International и World Vision, показва как конфликтът в Кабо Делгадо се е влошил през последните 12 месеца и как децата страдат неимоверно много. Ескалацията се дължи на засиления въоръжен конфликт в селата и областните столици, което е довело до жертви и „тежки престъпления“, извършени срещу деца.
Директорът на комуникациите в мисията „Отворени врати“ Ейми Лам заяви пред медията The Christian Post, че „новата вълна на насилие“ в Мозамбик е взела „опустошителни“ жертви. Лам каза, че „поради прииждащата нова вълна на насилие, движена главно от радиални джихадистки екстремисти“ за първи път Мозамбик е добавен към Списъка на наблюдавани държави в света като една от страните с най-свирепо гонение на християни.
В югоизточната африканска държава живеят около 17 милиона християни, което е над 50% от населението. Лам заявява, че Мозамбик е и дом на някои от най-бързо развиващите се евангелски общности в света. Според нейните думи, поради възхода на християнството, има джихадистки групи, включително такива, свързани с Ислямска държава, с Ал Шабаб, с Боко Харам и Ал Кайда, които искат да разширят територията си в цяла Африка и целта им наистина е да изкоренят християнството оттам. За съжаление, в някои отношения действията им дават резултат. Конкретно от Кабо Делгадо са избягали около 800 000 души, а тези, които са останали, в това число жени, деца, семейства, са изправени пред глад, дори ако са пощадени от ... насилие.
Лам допълва, че степента на нестабилност е голяма и дори е възможно да битуват антихристиянски настроения на правителствено ниво. Докладът също предлага препоръки и заявява, че ООН и международната общност „са длъжни, и то незабавно“ да подкрепят установяването на мир и да се справят с основните причини за конфликта.
През м. март Зелените барети на американската армия бяха пратени на мисия в Мозамбик, за да обучават тамошните морски пехотинци да противодействат на насилствения бунт, довел до смърт чрез обезглавяване дори на 12-годишни деца.
„Особено притеснително е, че тези групи действат съвместно, за да създадат нещо, което по същество е нова ислямска държава в целия регион. Това е дълбоко обезпокоително не само от гледна точка на религиозната свобода, но и от гледна точка на демокрацията. А също и с оглед на общите човешки права, защото имаме тази група невероятно ожесточени екстремисти, които заявяват: „Ние ще ви погълнем и завладеем.“ Това би трябвало да е проблем за международната общност, защото представлява може би най-голямата вълна от ислямско насилие, която съвременната епоха познава.“
Лам призовава църквата в Америка да се моли за християните в Мозамбик и за онези, които са били прокудени от домовете си. Да се молим Бог да се намеси в насилствените атаки и да видим как колкото бързо се е надигнала тази вълна на насилие, толкова бързо и ще утихне.
Източник: Christian Today
Терористи са нападнали църковна служба в северозападна Нигерия в неделя (15 януари), протрелвайки пастора и отвличайки 25 членове, казват източници.
Нападателите нахлули по време на сутрешното богослужение на църквата „Нов живот за всички“ в село Данцаури в щата Кацина, област Гидан Харуна, окръг Канкара, казва Гамбо Исах от полицейското командване на щата Кацина.
„Получихме обаждане с призив за помощ, след като многобройна група терористи, стрелящи спорадично, са нахлули в село Данцаури в Канкара“, казва Исах в изявление. „Терористите са простреляли пастор Харуна в ръката и са отвлекли пет жени, които са били на неделна служба в тяхната църква.“
Исах споменава пет отвлечени жени (включително две непълнолетни), а жители на района и старши специален асистент по християнските въпроси на губернатора Амину Бело Масари, п-р Ишая Джурау, е съобщил на медиите, че 25 членове на църквата са били отвлечени и че девет от тях по-късно са успели да избягат.
Говорителят на полицията Исах идентифицира петте отвлечени жени като Раби Исиаку, 15; Нусеба Шуайбу, 13 г.; Раби Сайду, 36 г.; Раби Баба, 49 г.; и Сарату Хади, 27. Той казва, че пасторът е получил лечение в Общинската болница, Канкара.
Жителят на района Франсис Сардауна каза в текстово съобщение до Morning Star News, че нападателите са пристигнали на мотоциклети и са открили стрелба безразборно. След като са ранили пастора, са отвлекли младите жени и бързо са изчезнали.
Източник: Morning Star News
400-годишна Библия, която е открадната преди години, е върната в немската библиотека, на която е принадлежала.
Книгата, датираща от 16-ти век, е взета през 1988 г. Въпреки това точната дата, на която е изчезнала, не е ясна, съобщава Religion.orf. Епархията на Трир подозира, че е изчезнала най-малко преди 35 години. През тези години е възможно да е била част от частна колекция, посочва новинарският сайт.
Книгата е принадлежала на библиотеката на Cusanusstift в германския град Бернкастел-Кус. Отпечатана е от Йоханес Петрейус в Нюрнберг през 1527 г., пише Religion.orf.
Марко Брьош, ръководителят на библиотеката, открива изчезналата книга случайно. Той сърфира в интернет и открива, че холандска антикварна книжарница продава Библията. Книгата се озовала там след няколко обиколки. Библиотеката идентифицира Библията, като проследява стария инвентарен номер на заглавната страница и страницата за собственост.
Холандската книжарница проявява голяма снизходителност и връща книгата в библиотеката на Бернкастел-Кус.
В същото време библиотечният фонд все още е непълен. В момента се търси проповед от френския теолог Йоханес Герсон, живял през четиринадесети и петнадесети век. Произведението е отпечатано през 1509 г. в Страсбург.
Източник: CNE.news
Photo: TribLIVE.come
Повторното отваряне на манастир в село, унищожено от екстремистите от Ислямска държава в Ирак, се разглежда като важен крайъгълен камък в завръщането на християнската общност в региона.
Терористичната група окупира Батная между 2014 и 2016 г., когато много коментатори се страхуваха от изчезването на християнството в Ирак.
Стотици хиляди вярващи избягаха от региона, след като им беше казано да прриемат исляма или да бъдат убити.
С падането на Ислямска държава много християни започнаха да се връщат в родината си, докато възстановяването продължава.
Благотворителна организация за църквата в нужда подкрепя монахини от Доминиканския орден, докато се опитват да се установят отново в селото с манастир и детска градина.
Нейният национален директор д-р Каролайн Хъл казва: „Посещавайки Ирак, видях страданието на онези, които са били принудени да напуснат селата си от въоръжени екстремисти – поради което е жизненоважно да продължим да помагаме на тези, които искат да се върнат в селата си, да го направят .
„Батная се превърна в призрачен град след напускането на ДАЕШ и някои се чудеха дали някога ще процъфтява отново, но новият манастир на сестрите е знак, че християнството може да процъфтява и да има бъдеще в равнините на Ниневия.“
Сестрите доминиканки се завърнаха в района през 2017 г., но реконструкцията на манастира отне време поради „широко разпространено наличие на мини и създадена обширна система от подземни тунели“.
Източник: Premier Christian News
Повече от 100 ученици, живеещи в християнски интернат в северния щат Кадуна в Нигерия са били отвлечени рано сутринта в понеделник.
Стреляйки напосоки, въоръжени нападатели са пробили стените на баптистката гимназия „Бетел“ в Марабан Ридо в покрайнините на столицата на щата Кадуна, около 2 часа сутринта на 5 юли, отвличайки ученици от училищния пансион, споделят жителите на района пред Morning Star News (MSN).
Все още е трудно да се определи точно колко ученици са били отвлечени. Учител от Бетел казва пред агенция Франс прес (AFP), че 140 ученици са отвлечени, докато 25 ученици са избягали, но жителите на района, живеещи в близост до училището, казват за MSN, че са отвлечени 179 деца, от които само 15 са избягали.
Създадена от баптистката църква „Бетел“ в Кадуна, църквата е член на Нигерийската баптистка конвенция (NBC). Интернатът е бил нападнат, след като похитителите са преодолели персонала по сигурността, съобщават източници.
Атаката е четвъртото отвличане на деца от училище в щата Кадуна от декември, според Франс прес. Световното списание наскоро разгледа вълната на отвличанията, за която нигерийското правителство обвинява бандити, докато много християни обвиняват мюсюлмански екстремисти фулани.
Джоузеф Хаяб, баптистки пастир и председател на Християнската асоциация на Нигерия (CAN), казва, че синът му е сред тези, които са избягали.
„В момента съм безмълвен“, казва Хаяб пред MSN. „Училището е образователно служение на моята църква. Това е много, много тъжна ситуация за нас."
„Днес е ден на траур, тъй като ние скърбим за тази голяма трагедия, която засяга баптистката общност в Нигерия“, казва за Christianity Today Илайджа Браун, генерален секретар и главен изпълнителен директор на Световния баптистки съюз „Повтарям думите на баптистки водач от Кадуна: „Нашата църква страда.“
Жител от района на име Винсент Бодам казва в текстово съобщение до MSN, че родители и местни вярващи са се втурнали към училището и са плакали и се молели за спасяването на отвлечените ученици.
Браун отбелязва, че през април в същия район е нападнато неделно богослужение в баптистката църква Хаске, като един вярващ е убит, а четирима са отвлечени и до днес не са спасени.
Нигерия е начело в света по брой отвлечени християни.
В световния списък за наблюдение на 2021 от 50-те страни, в които е най-трудно да бъдеш християнин, Нигерия за пръв път се нареди в топ 10, издигайки се до номер 9 от номер 12 през предходната година.
Photo: Morning Star News
Източник: Christianity Today
Разследване на група експерти на ООН осъжда в доклад непрекъснатите нарушения на човешките права и репресиите срещу демократичните свободи. Само през последните два месеца десетки хора са получили тежки присъди по политически причини, а стотици дисиденти бяха експулсирани от страната и лишени от националност. Бе поискано освобождаването на монсеньор Роландо Алварес, осъден на 26 години затвор
Прочети всичко