Папа Франциск се моли за Никарагуа, след като няколко католически свещеници и един епископ бяха задържани през последните дни.
Прочети всичко
Папа Франциск оглави обедната молитва „Ангел Господен“ в деня след Рождество Христово, на празника на Свети Стефан, първият мъченик, припомняйки неговото героично свидетелство за Исус, засадило семето на вярата у другите, преобразявайки сърцата и вършейки чудеса на вярата.
Прочети всичко
Великият магистър на Рицарския орден на Божи гроб на Йерусалим заедно с губернатора Висконти ди Модроне е на поклонничество в Светата земя от 28 декември до 3 януари. На 1 януари той съслужи заедно с патриарх Пицабала на литургията за тържеството на Дева Мария Богородица в конкатедралата на Латинската патриаршия: „Да се търси пътя на уважително съжителство за тези, които живеят в тази земя, от където води началото си Божието Откровение за евреи, християни и мюсюлмани“.
Прочети всичко
„Винаги се радвайте, непрестанно се молете, за всичко благодарете, защото това е Божията воля за вас в Исус Христос!“
1 Солунци 5:16-18
Ако искаме да живеем победоносен живот, то радостта в Господа трябва да бъде винаги в сърцата ни, защото радостта в Господа е нашата сила. Ако Сатана успее да открадне радостта ни, той отнема силата и победата ни.
Някой ще каже: "В толкова трудно време живея. Има ли за какво да се радвам?"
Да, има много причини, поради които Божието Слово ни насърчава да се радваме. Ако вярваш в Господ Исус Христос, радвай се!
Защото Бог ти е дал покаяние, което докарва живот. Радвай се, защото Бог ти е отворил очите на сърцето ти, за да те озари светлината на славното благовестие на Господ Исус Христос. Радвай се, че ти самият участваш в това благовестие и хора се спасяват.
Радвай се, защото имаш привилегията да общуваш с Твореца на Вселената, защото имаш Божието слово, което е светилник на нозете ти, храна за душата и здраве за тялото, защото Бог живее в теб чрез Светия Дух, защото Бог те е дарил със здраве, дарби, таланти, за да можеш да работиш и служиш, защото Бог е излял всяко благословение върху теб и семейството ти, защото не си сам, а имаш духовно семейство, имаш църква, където да общуваш с братя и сестри; а Бог е обещал, че където дори двама или трима са събрани в Неговото име, Той е сред нас!
Непрестанно се молете! Молитвата без прекъсване означава поддържане на молитвено поведение през цялото време като осъзнаваме Божието присъствие, поддържаме постоянно общение и близки взаимоотношения с Бог Отец. Непрестанната молитва е позиция на сърцето като непрекъсната и осъзната зависимост от Бога. За мен молитвата е най-прекрасният Божи дар след дара вечен живот.
Но нека не молим Бога да направи нещо, което Той вече е направил, или пък ни е заповядал ние да го направим.
Днес моя призив към всички вас е нека молитвите ни не бъдат прошения и молби, а да бъдат молитви на благодарност, почит, прослава и поклонение на Бога Отец в името на Господ Исус Христос и под водителството и подкрепата на Светия Дух.
Нека за всичко да благодарим. Вярвам, че благодарността е качество на човека, което толкова добре разкрива вътрешното му духовно и морално здраве. Важно е да благодарим на Бога за всичко, защото ние нямаме нищо, което да не ни е дадено от Бога Отца. Благодарността е повече от това да имаме достатъчно храна, приличен дом, добро здраве или финансова сигурност, защото всяко от тези неща може да бъде загубено за миг. Благодарността е да бъдем признателни на Господа за това, кои сме в Христос, за Неговата жертва за нас на кръста, за Неговото прощение, за надеждата, радостта и живота, както тук, в земята на живите, така и за вечността, за постоянната Му защита, за верния Му промисъл и пребъдващото Му присъствие.
Как да покажем благодарността си към Бога? Като живеем живот на вяра в Господ Исус Христос, живот на любов, и то любов не само на думи, но и действие, защото любовта е действие, и то действие с жертва. Благодарността е отношение, което прославя Бога.
Нека днес да се зарадваме в Духа, да благодарим на Бог за всичко, което сме и което имаме, и да го прославим в молитва на почит, поклонение, и прослава на Великото Му и Свято Име!
Германският неделен вестник Welt am Sonntag, свързан с немския вестник Die Welt, в тези Рождественски дни, публикува немската версия на една от проповедите, произнесени по време на частни неделни литургии в параклиса на манастира Mater Ecclesiae след оттеглянето му от свети Петровия престол.
Прочети всичко
Във ватиканската базилика Франциск ръководи светата литургия в коледната нощ. Мислите му се насочиха към земята, където Бог стана плът и където „ревът на оръжията и днес му пречи да намери място в света“. Той прикани да се покланяме на Княза на мира, който „не потушава неправдите от свише със сила, а отдолу с любов; не избухва с безгранична сила, а се спуска в нашите предели; Той не избягва нашите слабости, а ги поема.
Прочети всичко
На полунощната литургия във Витлеем латинският патриарх на Йерусалим говори за ужасите на войната, опустошаваща Светата земя, която засегна както палестинци, така и израелци. Но погледът му се фокусира най-вече върху трагедията, която поразява жителите на Газа и палестинците, които изглежда нямат място в собствената си земя.
Прочети всичко
Икуменическата общност Тезе ще проведе 47-ата Европейска младежка среща в столицата на Естония. Това съобщи приорът на общността брат Матю.
Прочети всичко
В поздравленията си след общата аудиенция, папа Франциск отново отправи мисъл за жертвите на конфликтите, като насърчи към молитва, особено за населението на Украйна, Палестина и Израел
Прочети всичко
На седмичната обща аудиенция папа Франциск продължи цикъла от беседи за пороците и добродетелите и припомни, че християнският живот е изпълнен с възможности за превръщане на духовните борби в моменти на благодат.
Прочети всичко
Седмична информация за пастирския живот в католическите епархии в страната
Прочети всичко
Благодарните хора са изпълнени с радост. Ето един перфектен начин да задържим радостта от празниците за по-дълго в нас. В празнични дни ние се отпускаме, ставаме някак по-духовни, обладани сме от мъдрост и сме склонни да си даваме вътрешни обещания за повече святост и добрина занапред. В много от случаите това е така, защото сме се отърсили от тежестта на ангажиментите или сме ги заменили от чисто работни с домашни.
Разнообразието винаги променя ъгъла, през който приемаме нещата в живота си. Но ако тези празнични и домашни ангажименти се превърнат в рутинни дейности, също ще ни отегчат и изморят и ние отново ще искаме да се върнем към другите си занимания, с надежда да ни избавят от тежестта на скуката. Сякаш на човек никога не може да се угоди. Донякъде това е точно така, но ние наистина можем да направим много неща, за да не попадаме във водовъртежа на еднообразието и скуката. Как? С изработването на пълна радост в живота си, което не е сложно занимание, а по-скоро предизвикателно.
Това вече ни звучи много, много трудно. Как изобщо е възможно човек да изпитва непрекъсната радост и дали изобщо е възможно? Ако си позволим да направим един експеримент всеки със себе си, ще успеем да открием тайната, която може да ни усмихне.
Тя – тайната е в благодарността. Нека пробваме за седмица да бъдем благодарни за всички неща около себе си, но така истински да бъдем изпълнени с благодарност, че да не позволяваме нещо да я засенчи. Ако изгубим нещо свое или нещо не се получава както би ни задоволило, то нека се обърнем и изпитаме благодарност за нещо друго, което имаме. Ако се случи и то също изчезне, то нека отправим погледа си към по-близките около нас неща, които обичайно приемаме за даденост. Нека почувстваме личните си „богатства“ наистина наши.
Нужно е да видим изцяло благословенията, които имаме в телата си, в домовете си, в семейството и в децата си, в работата и сред приятелите си, навсякъде около себе си. Те са толкова многобройни, че ще е трудно да ги изброим на пръсти. Когато успеем да видим и осъзнаем стойността на цялото това богатство, което ни заобикаля и е дадено персонално за нас ние, ще успеем да прозрем същността на радостта си.
Тя може да е с нас ежедневно – това зависи изцяло от нас самите. Никой не би могъл да ни попречи, ако не се страхуваме от загуби, ако имаме очи да видим, ако не ламтим и не завиждаме, ако сме в благодарност и вътрешен мир. От нас зависи този избор и действие.
Сърдитите хора живеят много трудно и правят живота на хората около себе си ежедневно също по-труден, което в крайна сметка ги обрича на самота – духовна или физическа. Защото кой в крайна сметка би искал непрекъснато недоволни и неблагодарни хора около себе си? Кой би търпял това ограбване на радостта си доброволно и би стоял в пълно подчинение? Все някога и някъде ще опита да избяга от „сърдитостта“.
Когато човек е склонен да види даровете и благата, като притежава с очи на благодарност, той неминуемо се изпълва с огромна радост – такава, каквато никой не би могъл да му отнеме, ако не се поддаде на тъмните усещания. Може би е нужна доза смелост, за да се опълчи човек срещу невидимите си и често непознати за него самия вътрешни демони, но веднъж прозрели нуждата от животоспасяваща радост ще получим помощ да стигнем до нея. Малко смелост и много вяра ще ни свършат работа, за да изпълним живота си с радост и да изпитаме удовлетворение от нещата, които имаме и през които минаваме.
Да държим себе си в светлината на Духа, Който е тук да ни укрепва във всички моменти на колебания и страхове. Той живее в нас, но също се нуждае от благодарността и радостта ни, за да може да пребивава в нашето пространство, като на чисто и свято място, незамърсено от „човешки отпадъци“, вследствие на среща с тъмнината.
Докато е празник в сърцата ни, нека се отпуснем и потърсим тези неща, за които да благодарим. Нека ги запомним и утре, когато сме притиснати. Нека обърнем поглед към тях и позволим на благодарността в нас да запази в съвършена чистота радостта ни.
Радостта, че сме тук, че сме благословени да сме на пътя, който ни води към нашето предопределение и сме укрепени във всичко чрез Него.
Исус дойде и се пожертва, за да изживеем живот пълноценен и изпълнен с радост. Той се роди, умря и възкръсна, за да възкреси нашите надежди и вяра, че можем и имаме силата да сме близо до Него. Бог е верен да ни укрепи!
Папа Франциск се срещна с младите певци от федерацията Pueri Cantores и определи хоровото пеене, като радостен съпровод на молитвата на църковната общност.
Прочети всичко
Двама християни бяха убити, а десетки други бяха отвлечени в северна Нигерия
Съобщава се, че двама християни са били убити и десетки са отвлечени при нападение от ислямистки терористи в покрайнините на град Кадуна в северна Нигерия.
Предполага се, че нападателите са нахлули в Гонин Гора, предимно християнско село в окръг Чикун, южен щат Кадуна, през нощта на 28 февруари, съобщават местните жители.
„Нападателите, за които знаем, че са мюсюлмански бандити, тероризиращи християните в щата Кадуна, нападнаха района на Ангван Аута в Гонин Гора и убиха двама християни“, – каза местен жител, Пейшънс Али, пред „Christian Daily International-Morning Star News“ в текстово съобщение. „Те също нахлуха в около 10 къщи, принадлежащи на християни и отвлякоха десетки членове от тези домакинства.“
Други християни са били ранени при нападението, каза тя.
НОВИ СВЕДЕНИЯ:
След седем години затвор китайският пастор Джон Цао (прикачена снимка от освобождаването му) е освободен и се завръща в дома си в провинция Хунан. Брат Цао никога не се е отклонил от вярата си, докато е бил в затвора и дори е написал няколко стихотворения, докато е бил зад решетките. Благодарим ви, че се молихте за този смел пастор, докато беше в затвора. Можете да прочетете повече информация на английски тук.
С тъжност съобщаваме за смъртта от сърдечен удар на Ебрахим Фирузи (прикачена снимка), иранин приел християнството, който е бил във вътрешно изгнание. Ебрахим, който е на 37 години, е бил в затвора или във вътрешно изгнание през по-голямата част от времето от първия си арест през 2011 г. Източници казват, че братът на Ебрахим е открил тялото му, когато е отишъл да го посети в апартамента му.
МОЛИТВЕНИ НУЖДИ И БЛАГОДАРНОСТИ:
* За църквата в Нигерия, тъй като все повече християни биват убивани и отвличани. Молете се опечалените и ранените да познаят Божието изцеление и утеха и тези, които са били отвлечени, да бъдат освободени
* Молете се за здравето и възстановяването на Джон Цао след затвора и за него и семейството му, докато се приспособява към живота у дома
* Благодарете на Бог за свидетелството на Ебрахим Фирузи и се молете за всички, които скърбят за неговата тъжна загуба.
(Източници: член 18; ChinaAid; Christian Daily International-Morning Star News)
Африканският континент регистрира най-голям брой свещеници, богопосветени, катехисти, също и миряни, убити през 2023 г., в много случаи жертви на отвличания или терористични актове, попаднали сред престрелки или насилия от различен характер
Прочети всичко
Мисионери съобщават за мощно движение на Светия Дух в северозападната африканска държава Гвинея Бисау през 2023 г.. Има повече от 18 477 документирани свидетелства на хора, решили да последват Христос по време на няколко евангелизационни събирания на открито.
Служението World Harvest, ръководено от евангелизатора Джейкъб Еберсол, е организирало няколко кампании в цялата страна, чието население е 70% мюсюлманско.
Еберсол споделя, че Бог е направил някои безпрецедентни неща по време на тези събирания, включително накарал президента на страната да помогне екипът на организацията да премине границата и да влезе в страната.
Президентът на Гвинея Бисау е мюсюлманин, но той допринася за събранията на кръстоносния поход и дори присъства на първата вечер.
Еберсол споделя: „Хиляди дойдоха от много далечни места, за да чуят евангелието. Някои дори пътуваха с канута и лодки по бурни води от острови край брега, за да бъдат част от събитието. Никога не съм виждал нещо подобно преди. Имах привилегията да бъда на първия ред и станах свидетел на действието на Бога, което смятах за невъзможно. Аз буквално все още съм в страхопочитание от случилото се. Бог пише историята и тя няма край. Едно от най-великите свидетелства, които чухме, беше, че това публично проповядване на Евангелието е укрепило сърцата на вярващите в града. Една вярваща сподели, че след събирането хората са започнали да споменават името Господне из целия град, докато преди това не се е случвало.“
След кръстоносните походи в Гвинея Бисау, World Harvest продължава евангелската си кампания в Замбия, страна от Централна Африка.
Над 200 000 души присъстват на евангелизация в Лусака, Замбия, съобщава CBN News.
След вълнуващо послание за покаяние и спасение, хора от всички възрасти са излезли напред, за да оставят своите идоли, бутилки твърд алкохол, наркотици, предмети за правене на магии и много други неща. Тези предмети по-късно са били изгорени.
Има повече от 45 000 свидетелства на хора, преживели покаяние и спасение в Замбия за последните месеци.
„Ние вярваме и се молим това проповядване да докосне сърцата на хиляди хора в Западна и Северна Африка, където евангелието трябва да се проповядва най-много“, казва Еберсол.
CBN News
„С милост и вярност се отплаща за беззаконието, и чрез страх от Господа хората се отклоняват от злото.”
(Притчи 16:6)
Чрез Божия завет на любов (еврейски chesedh) грехът е изкупен. Така нашето спасение идва не поради нашите любов и вярност, а поради Божиите. Въпреки това втората част на стиха ни казва, че страхът от Господа, който това спасение произвежда в нас, води до отбягване на злото. Виждаме това в Новия завет.
Протестантската Реформация обобщава това библейско учение за Христовото спасение. Тя отрича, че вярата в Бога плюс отклоняване от злото носи спасение. Но тя също така отрича, че вярата в Бога може да донесе спасение, което не води до отклоняване от злото.
Вместо това Реформацията учи, че ние сме спасени единствено чрез вяра, но не и чрез вяра, която остава сама. Т.е. ние сме спасени чрез изкуплението на Христос, отделено от всякаква заслуга или доброта в нас самите. Но истинската вяра в Христос винаги ще води до благодарна радост, която променя живота. Както релативизмът, така и легализмът са глупави. Благовестието е истинската мъдрост.
Носи ли вярата ви истинска промяна? Биха ли казали тези, които са най-близо до вас, че през последните две години сте станали по-обичащи, радостни, милостиви, търпеливи, благи, смирени и себеобуздани?
Молитва: Господи, благовестието изглежда глупаво за света (1 Коринтяни 1:18-25), но то е върховната мъдрост. Благодаря Ти, че ни даваш силно желание да Ти служим, но без да ни смазваш с вина. Това е по-мъдро от задушаващата моралистична култура или безцелния релативизъм на света.
Амин.
Превод: Радостин Марчев
Кардинал Фернандо Филони завършва своето поклонничество за мира в Светата земя с призив към израелци и палестинци да покажат на света, че мирът е възможен между хората.
Прочети всичко
Тъй като Международният червен кръст преустановява мисията си в Никарагуа, заместник-върховният комисар на ООН за правата на човека предупреждава, че ограниченията върху гражданското пространство продължават, с повтарящи се случаи на произволно задържане.
Прочети всичко
Нашето време е разграфено. Първо обективно съществува денонощието. Земният геоид се върти около оста си и всеки обективно констатира смяната на тъмната и светлата част от денонощието, което представлява едно пълно завъртане.
В нашата Притча за времето денонощието съответства на това, което християните наричаме "обща благодат". В Проповедта на планината Христос казва, че „слънцето изгрява и за злите и за добрите“ (Матей 5:45). Така в живота ни има блага, дарове, благоприятни дадености, които просто са ни на разположение. Независимо от това що за хора сме, какви избори правим, към какво се стремим. Истината е, че тези дарове са различни. Едни разполагат с удивително здраве, други с впечатляваща красота, трети с отлична памет, четвърти с комбинативен ум. Други са родени в мирно време, в мирна страна и целият им живот минава в мир. Можем да добавим десетки дарове на общата благодат. Рядко в една човешка съдба са струпани повечето от тях, но пък няма човек, който да не е получил поне няколко дара.
Като започнем с това, че всеки нов ден слънцето изгрява за абсолютно всички хора, но освен обективното денонощие, съществува и обективна година – времето, за което земният геоид прави пълна обиколка около слънцето. Разбира се тук индивидуалният човешки опит и наблюдение не са достатъчни. За да осмислим и измерим годината ни е необходим колективният опит на човечеството.
Така хората в различни култури и епохи изработвали различни календари, които все по-прецизно измервали цикъла на пълното завъртане на Земята около Слънцето. Днес използваме в най-едър щрих създадения по времето на император Юлий Цезар календар, използвал по-старите постижения на египетските астрономи. Затова и месеците в доста от езиците, вкл. българския, носят имената на римски богове и императори. Този календар измерва завъртането на Земята около слънцето на 365 денонощия и 1/4. Той съдържа малка неточност, която обаче с времето води до натрупване на грешка, та се налага през 16 век по времето на папа Григорий тази грешка да бъде коригирана.
Това второ време в нашата притча са нещата, които наследяваме в нашия живот. Обективно ние не започваме живота си като бял лист. Наследяваме културни модели, цивилизационни постижения, възпитание и стериотипи от нашите семейства, и известни материални възможности от своите родители. Всичко изброено може да бъде с положителен и отрицателен знак, но е факт, че съществува. В зависимост от степента на наблюдателност, човек в течение на живота, си дава сметка за тези неща. А някои от тях така и не осъзнаваме.
Съществува и едно трето време, което е чисто субективно. И това е отброяването на годините. Докато денонощията и отделните години са абсолютно обективен факт, отброяването на годините е субективно. Човек може да брои годините от своето раждане, но тогава би трябвало да прави сложна хармонизация с всеки друг човек, когато им се налага да се съгласят за коя точно година става въпрос за някое минало или предстоящо събитие.
Тогава хората биха могли да отброяват годините спрямо някакво глобално събитие, което засяга всички личности, с които бихме си имали работа. В миналото това са били годините от възкачването на престола на местния цар, или владетеля на империята, обединила света.
А как е днес? От кое събитие отброяваме годините? Кое е онова събитие, което касае всички хора, от всички епохи, преди и след като се е случило, за всички времена.
Това в нашата притча е тайната, която всеки човек е призван да открие. Възможно ли е да има такова ключово събитие, което дефинира цялата история, всеки исторически процес и всеки човешки живот?
Ако това е така, как стои нашият живот спрямо това събитие? От отговора на този въпрос зависи как нашият сбор от години, тези няколко десетилетия ще се впишат в общата картина, потока на времето, който със сигурност е безкраен.
И така как броим годините и защо така ги броим? Какъв е контекстът на живота ни, кое го дефинира, спрямо какво живеем?
В търсенето на този отговор стои една голяма Тайна, а също и едно Обещание, за всеки, който стигне до отговора.
О, и не забравяйте, отговорът на голямата картина е един и същ за всеки човек. Иначе просто бихме били обречени на огромна самота, в потока на времето. Денонощията и годините са важни, но сме така устроени, че ако не видим сбора на нашите дни и години в цялостен, смислен и дефиниращ контекст, се чувстваме изгубени и самотни.
И наистина сме.
И така, честита, блага и добра Нова 2024 година.
И не забравяйте да изследвате най-важния въпрос – откога!
Година на мир, стабилност, толерантност, солидарност и сигурност: това е пожеланието на халдейския патриарх на Багдад, кард. Луис Рафаел Сако, за новата година.
Прочети всичко
Папа Франциск продължава своите посещения в периферията на столицата. На 21 декември следобед той посети енорията „Сан Джорджо“ в римския квартал Ачилия. В тази структура, където се провеждат различни благотворителни дейности, папата остана в разговор близо два часа. Светият Отец поздрави и доброволците, работещи с бедни, мигранти и самотни майки.
Прочети всичко
Докато Църквата чества Световния ден на мира и тържеството на Дева Мария, Богородица, ние изследваме визуалните и екзистенциални контрасти между войната и мира, придружени от молитвата на папа Франциск към Пресвета Дева Мария.
Прочети всичко
Докато Църквата чества Световния ден на мира и тържеството на Дева Мария, Богородица, ние изследваме визуалните и екзистенциални контрасти между войната и мира, придружени от молитвата на папа Франциск към Пресвета Дева Мария.
Прочети всичко
Една година след смъртта на бразилския шампион, настъпила на 29 декември 2022 г., папата изпрати съобщение, прочетено по време на молитвата за него в архиепископския храм на Христос Изкупителя в Рио де Жанейро
Прочети всичко
Една година след смъртта на папа Бенедикт XVI, отец Федерико Ломбарди, неговият бивш папски говорител, разсъждава върху наследството и свидетелството за вярата на покойния папа.
Прочети всичко
Howdy would you mind letting me know which hosting company you're using? I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!
https://www.fantasycostumes.com/skeleton-poncho-costume-accessory-adult/ - old man costume
В ООН се увеличават дебатите по повод липсата на международно законодателство за умишлено причинените щети в домовете по време на военните конфликти, с които се погребват спомени, мечти и страхове.
Прочети всичко
Информация за пастирския живот от трите католически епархии в страта в подготовка за Рождество Христово
Прочети всичко
Ватиканската новинарска агенция Fides публикува своя годишен списък на католическите мисионери, които са били убити, свидетелствайки за своята вяра през 2023 г., като Африка отново регистрира най-голям брой жертви
Прочети всичко
Рождественското послание на Вселенския патриарх на Константинопол: „религиите са естествени съюзници на всички човешки същества, които се борят за мир, справедливост и защита на творението от човешкото унищожение“
Прочети всичко
Папа Франциск, в поздравленията си след последната за 2023 година неделна молитва, отново се върна на темата за страданията на онези, които живеят в държави, опустошени от насилието: „Който има интерес от тези конфликти, нека се вслуша в гласа на съвестта“. Мислите на папата са и за Бенедикт XVI, година след смъртта му, „много обич и благодарност“ към него, както и за семейството, „основната клетка на обществото, което трябва да бъде защитавано“
Прочети всичко
Държавният департамент на САЩ се намесва за освобождаването на епископа на Матагалпа, „осъден на 26 години затвор без надлежен процес“
Прочети всичко
Папа Франциск публикува своето молитвено намерение за месец януари и приканва християните да приемат разнообразието от харизми в Църквата като богатство.
Прочети всичко
Мнозина не знаят, а други са забравили кои са. Сещаме се, че Христос ни нарича царе и свещеници в Словото Си, но някак си не се чувстваме такива.
Забързани в ежедневието си, не се замисляме за своята идентичност в Христос и размяната на кръста.
Забравяме за дадените ни от Бога способности, сила и власт.
Потъваме в духовно невежество и забвение. Но има нещо повече!
Ти можеш да си спомниш кой си и КОЙ е твоят татко! Както Блудният син, който си спомни кой е баща му!
Този син беше пропилял наследството си и беше достигнал дъното. Живееше целия окалян и вмирисан на свинска тор, гризейки огризките на прасетата!
Но нямаше значение какво дъно беше ударил.Имаше значение, че този младеж си спомни кой е баща му и реши да се върне при него.
Нашият най-голям враг днес не е грехът, нито сатана, защото Исус ги победи на кръста.
Нашият проблем не е в липсата на мощ и сила! Защото Христос плати цената с живота Си и ни даде както мощ, така и сила, за да можем да устоим на всяко предизвикателство в живота ни.
Парадокс е, че във века на информационните технологии, нашият най-голям проблем се оказва невежеството. Невежеството, относно какво казва Бог в Своето слово за Себе Си, какво казва за жертвата на кръста и какво казва за нас. Това невежество ограбва от пълнотата на нашия живот.
Не забравяй това, което Христос каза за Себе си и ни даде пример! В почит и послушание към Отца!
Спомни си Кой е Бог! Спомни си кой си ти! Припомни си, че ти имаш наследство от Бога! Даже и да си забравил, че си наречен от Бога – светия, цар и свещеник, припомни си! Както Блудният син си спомни!
Припомни си КОЙ Е БАЩА ТИ! Скочи и се върни при Него! Той няма да те отхвърли! Твоята мантия на синовство и твоят пръстен на власт те очакват!
Вземи мантията на Божие дете!
Светият Дух ще те води как да се справиш с всяко обстоятелство – провалени взаимоотношения и разочарования, болест и душевна разруха, финансов недоимък и безработица.
Той ще те научи да се справяш и с постигнат професионален или личен финансов успех в твоето развитие. С Него е възможно!
В навечерието на Новата година, папа Франциск оглави във Ватиканската базилика традиционната за края на годината Първа вечерна молитва в празника на Дева Мария, Богородица, на която бе изпълнен Te Deum, тържествения църковен благодарствен химн за приключващата година.
Прочети всичко
От ватиканската зала Павел VI, в края на общата аудиенция, отново папа Франциск издигна молитвата си за огнищата на въоръжено унищожение в света. По-специално, папата припомни Палестина, Израел, Украйна: „Нека не забравяме рохингите, които са преследвани“. Молитва папата отправи и за жертвите на земетресението и въздушния сблъсък в Япония
Прочети всичко
Терористични заплахи попречиха на църквите да предоставят свободен достъп на посетители по време на Рождествените празници. В най-малко четири европейски държави полицията беше в повишена готовност.
Германската полиция арестува петима заподозрени в Кьолн. Те са заподозрени заради странно поведение в околностите на голямата катедрала. Заплахата изглежда идва от ислямска група.
Кьолнската катедрала е една от най-посещаваните сгради в света. Хората идват, за да разгледат или да се изповядат. За един терорист това би било привлекателно място, за да убие повече хора. Но това е и силно символично място за християнската традиция на Германия.
Още преди Рождество църквата вече е била претърсена от кучета за намиране на експлозиви, съобщи Tagesschau. Но нищо не е намерено.
На много полицаи е наредено да защитават църквата и околностите, съобщава Westdeutschen Rundfunk (WDR). В неделя (Нова година) богослужението трябваше да се извърши при строги мерки за сигурност. В сряда, 3 януари, катедралата все още беше затворена за туристи.
В съседна Австрия имаше подобна терористична заплаха. Куполът на катедралния храм "Св. Стефан" във Виена беше под висока защита поради заплаха от мюсюлманска атака. Арестувани са трима души.
Свещеникът на катедралата Тони Фабер благодари на властите за грижите. Той проведе новогодишна служба в неделя следобед. След това църквата беше заключена и затворена за хилядите посетители в австрийската столица, съобщава Katholisch.at.
CNE NEWS
„Заедно за нашата Земя – в Амазония и по света“ е мотото на 66-ата кампания на „Певците на Звездата“ на Папското общество на Светото детство в Германия (Kindermissionswerk/„Die Sternsinger“). Деца и младежи от цяла Германия искат да привлекат вниманието към значението на опазването на околната среда и културите по света.
Прочети всичко
„Заедно за нашата Земя – в Амазония и по света“ е мотото на 66-ата кампания на „Певците на Звездата“ на Папското общество на Светото детство в Германия (Kindermissionswerk/„Die Sternsinger“). Деца и младежи от цяла Германия искат да привлекат вниманието към значението на опазването на околната среда и културите по света.
Прочети всичко
Отец Йоан Хаджиев от Ордена на Босите Кармилитани ни изяснява тази неделя евангелието според Св. Лука, в преддверието на празника Рождество Христово. Днес съзерцаваме тайната на въплъщението на Божия Син в утробата на Дева Мария чрез действието на Светия Дух. Но Бог не живее само в утробата на Мария, а навсякъде, където Му отворят врата и примат Неговия план на любовта.
Прочети всичко
Отче Свети и Праведни в Името на Господа Иисуса Христа, Който е Цар на всички царе и Господ на всички господари и НАЧАЛНИКЪТ на земните царе, –
заставайки в пролома на греховете на окаяният ни народ,
Те молим по МИЛОСТ да ни подариш управници, и мъдри и смели духовни водачи, които да имат Страх от Господа, милост към сиромасите и да управляват със Мъдрост, Правда, Милост от Небето и Страх Божий.
Да говорят ИСТИНА, да вършат твоята ПРАВДА тук на земята
и да раздават правосъдие със справедливост, истина и милосърдие и Страх Божий от най-малкия до най-големия, винаги и на всякъде, сега и до века.
Амин.
А Исус ги погледна и рече им: За човеците това е невъзможно; но за Бога всичко е възможно.
Матей 19:26
Ето, Аз съм Господ, Бог на всяка твар; има ли нещо мъчно за Мене? Еремия 32:27
Моето слово не е ли като огън, казва Господ, и не е ли като чук, който разбива скала?
Еремия 23: 29.
“А ти, сине човешки, ще се застъпиш ли, ще се застъпиш ли …..,.” Езекил 22:1-31;
И днес Бог пита и чака нашите застъпнически/ ходатайствени молитви.
И днес Бог увещава, призовава,
да се молим ПРЕДИ ВСИЧКО
за добри управници за да поминем ТИХ и СПОКОЕН живот.
1 Тм. 2:1-4;
Защото всичко е от Него, чрез Него и за Него. Нему да бъде слава до векове.
Рмл. 11:36;
Амин.
ХОДАТАЙСТВЕНАта МОЛИТВА на библейските учители по долу:
https://m.youtube.com/watch?v=G1PeSGCGyzw&feature=share… Ходатайството Дерек Принс;
1Тмт. 2:1 -4……Изх. 32……Чсл. 14
https://m.youtube.com/watch?v=EHeCil8RCBI&t=2771s
Ходатайството 01
Кенет Хегин
СТАНЕТЕ И МОЛЕТЕ СЕ! Из книгата на Уочман Ни МОЛИТВАТА
http://www.curkvata.eu/download/molitvata_-_uocman_ni.pdf
—————————-_
“….станете и молете се за да не паднете в изкушение. ”
Лука 22:46;
Предишната част можете да си припомните тук.
ЦЪРКOВEН РEД И СЛУЖEНИE
Дaжe в Рaннaтa църквa, кaктo сe виждa в Нoвия зaвeт, имa eвoлюция нa служeниeтo, кoeтo се наблюдава с отминавaнeтo нa aпoстoлитe.
Първaтa фaзa в тaзи eвoлюция e тaзи нa aпoстoлскaтa eрa.
Oт eднa стрaнa имa пътувaщи служитeли, кoитo oснoвaвaт и изгрaждaт църкви. Тe сe състoят oт aпoстoли, прoрoци и учитeли (I Кoр. 3:6) и нa мeстнa пoчвa, прeзвитeри (стaрeйшини) и дякoни, кoитo били пoд влaсттa нa пътувaщитe.
Aпoстoлитe са прeдимнo oснoвaтeли нa църкви, мaкaр и нe в oгрaничeния смисъл нa Двaнaдeсeттe. Към крaя нa aпoстoлския пeриoд, нaмирaмe съвeт oт стaрeйшини, упрaжнявaщи рaзлични служeния в църквaтa. Кaктo изглeждa, двeтe думи episkopos и 'presbuteros' сa синoними (Дeян. 20:17, Тит. 1:5-7; Филип. 1:1), нo вероятно понятието пoкaзвa и пoлoжeниe/позиция, episkopos, дoкaтo думата presbuteros oзнaчaвa функция.
Думата episkopos означава „упрaвитeл“ нe нa другитe стaрeйшини, нo нa църквaтa. Изключeниe правят църквитe в Eрусaлим и Aнтиoxия, където Якoв и Пeтър изпълнявaт функцията на ръкoвoден стaрeйшини.
Втoрaтa фaзa.
Слeдaпoстoлскaтa eрa пoкaзвa oпрeдeлeнa eвoлюция с изчeзвaнeтo нa aпoстoлитe: служeниeтo учитeл стaва служeниe нa eдин oт стaрeйшинитe, служeниeтo aпoстoл и прoрoк става eпискoпско (пaстoр, прeзидeнт нa църквaтa).
Дякoнитe oстaват дякoни. Тoвa е нoрмaлнaтa ситуaция във втoри вeк, нo прexoдът е гeoгрaфски нeрaвнoмeрeн. Рaзликaтa мeжду стaрeйшини и дякoни е слeднaтa:
1. Oбикнoвeнo чoвeк е пoсвeтeн дякoн зa цял живoт и сaмo дякoнът мoжe дa стaнe eпискoп.
2. Oбикнoвeнo имa сeдeм дякoнa във всякa църквa спoрeд рeшeниeтo, взeтo в Дeяния 6 гл. Aрxидякoнът е прoстo нaчeлo нa дякoнитe и мнoгo чeстo нaзнaчeн eпискoп.
Дякoнитe имaт три принципни функции:
a. Литургичнa – тe пoмaгaт нa стaрeйшинaтa зa рaздaвaнeтo нa xлябa и винoтo пo врeмe нa eвxaристиятa.
б. Oбикнoвeнo тe са oтгoвoрни зa дъщeрнaтa църквa.
в. Тe рaздaвaт мaтeриaлнитe блaгa (милoстиня) и в тaзи oблaст нa служeниe е пoзвoлeнo нa диaкoниситe дa дeйствaт.
Стрeйшинитe oстaвaт в грaдoвeтe, дoкaтo дякoнитe са oтгoвoрни зa мисиoнeрскaтa дeйнoст в oкoлнoститe. Стaрeйшинитe държат ключoвaтa влaст: тoeст упрaжнявaнaтa църкoвнa дисциплинa, кaтo нaпримeр, изключвaнe.
Трeтaтa фaзa.
Вaжнoсттa нa eпискoпa нaрaствa знaчитeлнo. Ниe смe свидeтeли нa пoявявaнeтo нa мoнaрxичeн eпискoп: тoвa e eпискoпът, кoйтo e прeдстaвитeл нa всички (дoмaшни) църкви в eдин грaд.
1. В църквaтa трябвa дa имa eдин гoвoритeл, държащ зa истинaтa, зaмeстник нa aпoстoлитe (вeрeн нa aпoстoлскaтa дoктринa, кaктo e прeдaдeнa oт oснoвaтeля нa църквaтa, кoйтo e aпoстoл), и знaeщ кaк дa зaщищaвa църквaтa oт eрeтици.
2. Тe сe нуждаят oт прeдстaвитeл нa всякa църквa нa църкoвнитe събoри.
3. Нужен е някoй с влaст, който дa нaзнaчaвa стaрeйшини. Тoвa рaзвитиe е пoдпoмoгнaтo oт слeднитe истoричeски фaктoри:
a. Якoв в Eрусaлим създава прeцeдeнт, при кoйтo тoй прeдстaвя църквaтa и е глaвeн стaрeйшинa. Някoи xoрa гo считaт пoчти зa пoслaник нa Мeсия (или прeдстaвитeл), тъй кaтo е кръвeн рoднинa нa Исус (Якoв е зaмeстeн oт брaтoвчeдa нa Исус, Симoн. Внуцитe нa брaт му Юдa са вoдaчи нa Гaлилeйскoтo xристиянскo oбщeствo при цaрувaнeтo нa Трaян). Слeд пaдaнeтo нa Eрусaлим, нa Изтoк oстaва вaкуум.
б. Налице е влияниeтo нa сeвeрнa Aфрикa, къдeтo eпискoпът e считaн зa грaждaнски съдия, глaвa нa oпoзициятa и пaтeрфaмилиaс, зaщoтo oбикнoвeнo тoй е eдинствeният oбрaзoвaн и спoсoбeн мъж в oбщeствoтo.
в. Дoктринaтa нa Иринeй зa знaчeниeтo нa eпискoпa сe рaзпрoстрaнява нa Зaпaд и бива дeфoрмирaнa.
Чeтвъртa фaзa.
Знaчeниeтo нa eпискoпитe сe виждa в глaвнитe римски грaдoвe (мeтрoпoлия). Тoвa знaчeниe нaрaствa, oсoбeнo в трeти вeк пoрaди спeциaлния пoст, дaвaн нa всe пoвeчe eпискoпи нa стoлицитe (мeтрoпoлия) нa всякa прoвинция в импeриятa и нa вeликитe грaдoвe нa импeриятa (Рим, Aлeксaндрия и Aнтиoxия), къдeтo eпискoпитe нoсят титлaтa пaтриaрx. Слeд кaтo Кoнстaнтин идва нa влaст, пaтриaрситe и пo-къснo, митрoпoлититe, са дирeктнo нaзнaчaвaни oт импeрaтoрa. Тeзи църкoвни титли всe oщe същeствувaт в гръцкaтa прaвoслaвнa църквa днeс.
Следва продължение…
Евангелизаторът Франклин Греъм критикува Методистката църква в Обединеното кралство, че се „опитва да редактира това, което казва Божието Слово“, след като църквата издаде „Езиково ръководство“, съветващо методистите да избягват използването на термини, свързани с пола, като „съпруг“ и „съпруга“. ”
„Срам за методистката църква“, написа Греъм, главен изпълнителен директор на Samaritan’s Purse, в публикация в социалните медии във вторник. „Това са библейски термини – и бракът между мъж и жена е библейска истина. Думата „съпруга“ се използва в около 360 стиха в 38 книги на Библията. Те по същество се опитват да редактират това, което Божието Слово казва и учи, за да бъде по-привлекателно за променящите се капризи на културата. Ние сме предупредени за това в Писанието. Като християни, ние не сме призовани да избягваме това, което може да обиди хората – ние сме призовани да споделяме Истината на Божието Слово, която може да ни води и насочва през всяка стъпка от живота.
Коментарите на Греъм идват в отговор на насоките, публикувани през декември, в които се твърди, че свързани с пола термини като „съпруг“ и „съпруга“ могат да бъдат „обидни“, тъй като се твърди, че предполагат това, което не е „реалност за много хора“.
„Като християни трябва да имаме смелостта за разговори, които понякога могат да бъдат трудни, да признаем, че понякога изключваме хората, да слушаме със смирение, да се покайваме за всеки обиден език и да внимаваме как слушаме и какво казваме или пишете в Духа на Христос", се казва в ръководството.
Christian Post