Молитвени нужди (Август 2018)

Молитвени нужди (Август 2018)

Служителите от американското посолство и консулството в Турция още не са коментирали окончателната информация. Адвокатът на Андрю Брансън е споделил пред Ройтерс че също чака потвърждение. Според съобщение на съда отпреди часове вследствие на молба внесена от адвоката на Брансън решението за домашния арест би трябвало да влезе в сила незабавно от днес. Пастир Брансън ще трябва да носи специална електронна гривна за проследяване и няма да има право да напуска дома си както и Турция.

02.8.2018 Китайски домашни църкви призовават властите да спрат
Тридесет и четири

домашни църкви

(нерегистрирани църковни групи) в Пекин излязоха с изявление призоваващо китайските власти да зачитат свободата на религията.

Протестантските конгрегации подчертаха скорошните промени в религиозните правила и преследването на

домашните църкви

което доведе

нормалният религиозен живот на вярващите да бъде нарушен и възпрепятстван причинявайки сериозни емоционални рани и увреждане на чувството за патриотизъм

.

Те добавят че

убеждението че религиозните вярващи са някаква несъгласна сила която трябва да бъде управлявана и поправена или преследвана за да бъде ограничена или пряко нападана е погрешна

.

Вместо това те твърдят че

домашните църкви имат силно желание да допринесат за необходимия диалог за постигане на по-добри отношения с правителството в новата ера

.

Китайското комунистическо правителство признава само регистрираните от държавата църкви. Тъй като не са регистрирани пред властите дейността на

домашните църкви

е ”незаконна” когато се срещат и поради това са изправени пред местно и спорадично преследване от страна на властите. Действията срещу нерегистрирани събрания като че ли се засилиха от 1 февруари 2018 г. когато в Китай влязоха в сила нови наредби регулиращи вероизповеданията.

На 27 май повече от 40 полицейски служители нахлуха в църква в Ланзу северен Китай и отнеха църковната каса. Конгрегацията е обвинено в

създаване на религиозни събрания и организиране на религиозни дейности без разрешение

.

03.8.2018 Все по-голям брой християни изчезват
Все по-голям брой уйгурски и казахстански християни (бивши мюсюлмани) изчезват в китайската провинция Синцзян за които се смята че са били отведени в отдалечени центрове за превъзпитание – част от скорошна кампания за културно прочистване. Молете се за тези вярващи и техните семейства оставени без приходи. Ситуацията става все по-тъмна …

width=

05.8.2018 Християнските бежанци задържани в либийските центрове за задържане са изправени пред изнасилване и малтретиране
4Сара 23-годишна етиопска християнка описва как тя и другите вярващи трябва да крият доказателства че са християни от охраната в центъра за задържане в Либия където се намират:

Ние скрихме нашите кръстове защото либийските полицаи работещи на това място не харесват християните.” Насилието срещу задържаните включително и сексуално насилие е често срещано явление.

[Те] правят каквото си искат с жените

казва Сара. ”Те ги изнасилват. Видях го със собствените си очи. Когато си гладен те ти казват да ходиш и те изнасилват а после получаваш парче хляб.”

Дейвид 26-годишен бежанец от населения предимно с християни Южен Судан е държан в център за задържане в Триполи. Охранителите там се отнасят към мигрантите от населения предимно с мюсюлмани Мароко по-добре от другите. Когато на трима марокански мъже им е било позволено да минат пред него на опашката на Дейвид му било казано: ”Ти си черен. Ти си роб.”

През ноември 2017 г. медийните доклади разкриват наличието на съвременни пазари на роби в Либия включително и в столицата Триполи където заловените африкански мигранти се продават като роби. Един аукционер хванат със скрита камера е чут да предлага млад нигерийски човек за продажба като част от група

големи силни момчета за селскостопанска работа

. Сред африканските мигранти в Либия има много християни включително еритрейци избягали от религиозното преследване в страна им.

09.8.2018 ИНДИЯ – Християни са ранени и травмирани след нападение над църква
Наскоро група маскирани индуски екстремисти нападнаха църква в щата Утар Прадеш в северна Индия и извършиха масов побой. Сред пострадалите е и момиче което е частично сляпо.

След нападението през юли което нанесе емоционална травма на семействата от църквата девет от общо 50-те ранени християни се нуждаеха от болнично лечение. Раненото момиче на име Ришу беше жестоко пребито с тояги по цялото тяло а едно 10-годишно момче беше с рана на главата и имаше нужда от шевове.

Презвитерът на църквата Гаутам разказва че някои от ранените не са потърсили медицинска помощ защото се боят да не бъдат нападнати отново. Сред пребитите има деца най-малките от които на 7-годишна възраст както и жени и възрастни хора разказва Гаутам.

Нападателите за които се смята че са членове на екстремистки групи са били придружени от хора от местното население.

Презвитерът разказва: “Начинът по който те жестоко пребиха вярващите толкова ме разгневи че исках да им отмъстя но когато погледна към Бог целият ми гняв изчезва.”
Той казва че освен че са наранени физически нападнатите християни са травмирани и психически.
Регистрирани са обвинения срещу нападателите но арести не са извършени. На следващия ден срещу християните е подадена контражалба която може да доведе до още по-тежко наказание.
Нападателите

заплашиха да ни убият ако отново се съберем на богослужение

казва презвитер Гаутам. Той и семейството му не могат да се върнат в селото си защото там може да го арестуват.

* Молете се за физическото и емоционалното изцеление на нашите братя и сестри в Утар Прадеш и за това Бог да ги утеши и да им даде справедливост.
* Молете се обвиненията срещу християните да бъдат свалени и презвитер Гаутам да може да се върне у дома със семейството си.
* Молете се за екстремистите които са одързостени от враждебния тон на правителството и са предвождани от индуистката националистическа партия BJP. Нека се отвърнат от насилието и да търсят помирение и прошка.

НОВИНИ: С радост ви съобщаваме че 35 християни в Еритрея са освободени от затвора. Всички те (11 жени и 24 мъже) са пуснати под гаранция от затвора в Май-Сируа. Условията на гаранцията им са неясни.
Много от освободените са млади хора и такива които не са водачи в своите групи и общности. Всички презвитери и водачи на закрити църкви остават в затвори със засилена охрана сред които е известният затвор Каршели където някои видни църковни водачи са затворени от 2004 г. насам. Продължавайте да се молите за християните в Еритрея които от дълго време са затворени заради вярата си.

11.8.2018
ДОНБАС: ЛУГАНСК: ВЪОРЪЖЕНИ ОБИСКИ ЗАБРАНИ ЗА ПОКЛОНЕНИЕ ГЛОБИ

Въоръжени мъже – често от Министерството на държавната сигурност или полицията на самообявилата се Народна Република Луганск – често правят обиски на религиозни общности спират богослужения и конфискуват религиозна литература. Съдилищата издават глоби на стойност няколко седмични средни заплати за да накажат

незаконните

богослужения. Предстои друга забрана за неодобрено богослужение.

12.8.2018 УЗБЕКИСТАН: КРИМИНАЛНО ПРЕСЛЕДВАНЕ ЗА СПОДЕЛЯНЕ НА ВЯРАТА
Свидетелите на Йехова Евгени Купаев и Наталия Купаева ще бъдат изправени пред наказателен процес на 23 юли за споделяне на своите убеждения. Полицията е действала незаконно по време на последните арести като полицейски служител е претърсвал телата на жени. Длъжностните лица са отказали да отговорят на въпросите на Форум 18 относно действията им.

19.8.2018 АЛЖИР – Християните в страната са под все по-голям натиск
Властите в Алжир използват „вратички в закона” за да закриват църкви и да оказват натиск върху християните.
Източници на Релийз Интернешънъл казват че служители на разузнаването и сигурността подлагат протестантските църкви на „инспекции на здравето и безопасността”. Тази акция започна през ноември и оттогава най-малко десет църкви повечето от които в северната част на страната са били затворени или им е било наредено да прекратят всичките си дейности. Последният такъв случай е от май тази година. За поне две църкви в градовете Тизи Узу и Беджая се знае че все още са затворени.

И други църкви са застрашени и им е казано че нямат официално разрешение да функционират. Само че получаването на разрешително е практически невъзможно – от 2006 г. когато влиза в сила законовото изискване на тези разрешителни не е издадено нито едно.

Въпреки това международният натиск над Алжир да отстоява религиозните свободи дава плод. Три църкви които бяха принудително затворени вече отново са отворени макар все още да нямат разрешителни. Има сведения че вярата и дръзновението на църквата в Алжир растат.

* Молете се Бог да дава на алжирските презвитери и техните църкви сила и мъдрост по време на тази акция срещу тях.
* Молете се чиновниците които извършват инспекции в църквите да бъдат повлияни от мощното свидетелство на нашите братя и сестри и докоснати от Божията любов и благодат.
* Благодарете на Бог за това че Неговата църква в Алжир устоява на този натиск. Молете Го всеки ден да добавя към нея още вярващи както правеше в Деяния 2:47.

НОВИНИ: Продължавайте да се молите за това Бог да закриля нашия брат от Китай Джианг Тианьонг – адвокат който излежава двегодишна присъда за „подривна дейност”. Според сътрудниците на Релийз Интернешънъл в Китай от Чайна Ейд (China Aid) близките му се опасяват че е изтезаван и принуждаван да взима наркотици вероятно за да се причини загуба на паметта. Съпругата му Джин Бианлинг е избягала в САЩ. Джианг изчезна през ноември 2016 г. беше държан в незаконен арест и официално арестуван едва през май 2017.

20.8.2018 Християни – арестувани и глобени в Таджикистан
Християни – арестувани и глобени в Таджикистан

Бяхме и формирани чрез наш сътрудник че 10 християни са били арестувани в Таджикистан на 7-ми август.
Групата е отишла в областта на планина Памир за да сподели благовестието и да раздаде християнска литература на руски таджикиски и други местни езици.
Според нашия сътрудник групата е била освободена по-късно но са били глобени с 1000 долара от съда. Тъй като нямали никакви пари таджикска църква платила глобата.

Молим ви молете се за християните в Таджикистан които търсят как да споделят Божията любов в враждебна среда. Противостоенето се е засилило в области където местни хора са приели вярата.

24.8.2018 Самоубийствена атака срещу египетска църква e осуетена от строги мерки за сигурност
Строгите мерки за сигурност са осуетили опит за самоубийствена атака на църква в Мостород северно от Кайро в събота 11 август 2018 г. Охранителите са попречили на нападателя да влезе в църквата и да нападне поклонниците. След това атентаторът взривява експлозивната си жилетка над надлез на 250 метра от църквата убивайки себе си и един минувач като ранява един полицай.

24.8.2018
Дванадесет ирански християни са осъдени на една година затвор за

влечение към земята на християнството

width=Дванадесет ирански християни обръщенци са осъдени на една година затвор за

пропаганда

срещу държавата и

влечение към земята на християнството

.

Дванадесетте обръщенци първоначално са били арестувани в иранския пристанищен град Бушер през 2015 г. и са били освободени под гаранция докато делото срещу тях се е разглеждало.

Съдията по делото осъжда дванадесетте виновни за

пропагандни действия срещу Ислямска Република Иран

и за това че

подкрепят

Ционисткото

християнство като организират домашни църкви приканват хората към християнството и показват влечение към земята на християнството. Присъдата е издадена на 20 юни 2018 г. но едва наскоро е била оповестена.

26.8.2018 ТУРКМЕНИСТАН: МАКСИМУМ 2 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ОБВИНЕН ЗА ДОБРОВОЛНО ВЪЗРАЖЕНИЕ
Градският съд в Туркменбаши е осъдил 19-годишния Свидетел на Йехова Мекан Анаев на максимум 2 години за неговото доброволно възражение за отказ от задължителна военна служба на основание на съвест. Пет други вече са били затворени през 2018 г. един в очевидно показен процес. Процесите на двама други млади мъже ще бъдат през август.

27.8.2018 Пастир Андрю Брансън e отхвърлен

Пастир Андрю Брансън с отхвърлен иск за промяна на мярката за неотклонение

Съдът за тежки престъпления в Измир е отхвърлил молбата за промяна на мярката за неотклонение на мисионера Андрю Брансън след като той беше прехвърлен под домашен арест заради влошено здравословно състояние. Адвокатът на п-р Брансън Исмаил Халавурт е обявил съдебното решение което потвърждава запазването на мярката „домашен арест с подписка”. На 14 август той е пледирал неговият довереник да бъде освободен от домашния арест за да може да пътува зад граница.

На 30 юли подобно искане за промяна на мярката за неотклонение  беше отхвърлено от същия Втори състав на Съда за тежки престъпления. Сегашното повторно решение ще бъде обжалвано пред по-висша инстанция – Трети състав на Съда за тежка престъпление отново в град Измир.  Адвокатът на Андрю Брансън е заявил следното пред медиите: „Обвинителният акт който е базиран единствено на свидетелски показания на лъжливи свидетели по принцип не може да се смята за законен. С такъв обвинителен акт и подобни „доказателства” е невъзможно да бъдат нарушавани правата на моя довереник”.

Арестът на п-р Брансън е една от причините за кризата в отношенията между САЩ и Турция през последните месеци. Президентът Доналд Тръмп е разпоредил налагане на по-високи мита за вноса на алуминий и стомана от Турция до 20% и съответно 50%. Това доведе до рязко падане на турската лира. На свой ред турският президент Ердоган е заявил че Турция ще „бойкотира“ американските електронни стоки и впоследствие е повишил със 120 % митото върху автомобилите със 140 % – върху алкохолните напитки с 60 % – върху тютюна на листа внесени от Съединените щати като е призовал народа да сменя чуждестранната си валута в турски лири. Преди няколко дни турската лира загуби 19% от стойността си а десетки обменни бюра в мегаполиса Истанбул затвориха врати или обменяха до 100 долара защото нямат наличности на местната валута.

Съпругата на п-р Брансън Норин продължава да служи в църквата основана от тях наречена

Възкресение

с надеждата Господ да отговори на молитвите на милионите християни които ги подкрепят в тези тежки за семейството дни на изпитание.

31.8.2018 Мюсюлмани изкореняват реколтата на християни в продължаваща кампания срещу църква в египетско село
На 24 Август мюсюлмани в село Султан Баша са изкоренили реколтата на християни след като полицията се е намесила за да спре демонстранти протестиращи срещу даването на легален статут на църковна сграда в селото. На 24 Август мюсюлмани от селото се събрали пред сградата на църквата с Султан Баша на около 150 мили южно от Кайро. Полицията се намесила и според съобщенията е хванала трима мюсюлмани които са повредили камерите за видео наблюдение на стената и вратата на църквата и са предупредили тълпата да не извършват по-нататъшно насилие. След това местните мюсюлмани изкоренили реколтата на християните и са повредили помпите на напоителните системи.