Откривайки годишната пленарна асамблея на Съвета на епископските конференции на Европа, която се провежда в Малта, председателят на CCEE, архиепископ Гинтарас Грушас, изрази близостта на европейските епископи към всички, които страдат от войни по света, особено в Светата земя, Украйна и Армения. На срещата, от страна на Католическата църква в България, присъства монсеньор Румен Станев, помощен епископ на Софийско-Пловдивския диоцез
Прочети всичко
Докато войната между Израел и Хамас продължава да бушува, много еврейски общности в Европа са свидетели на рязко нарастване на престъпленията, основани на омраза. Евреи заявяват, че се чувстват така, сякаш живеят в Полша през 1941 г.
Някои евреи твърдят, че вече не могат да носят звездата на Давид на публично място. Други са свалили своите еврейски мезузи, които някога са били заковани отстрани на вратите на домовете им. Дълго време смятана за символ на Божията защита, еврейската мезуза е дървен цилиндър, който съдържа свитък със стихове от Тората. Често се заковава отстрани на входната врата. Една възрастна еврейка в Норвегия казва, че вече не се чувства в безопасност, когато показва своето еврейско наследство.
„Свалих звездата на Давид. След 7 октомври свалих и мезузата! Чувствам се като в Полша през 1941 г.“, казва тя в доклад на NRK. Баща ѝ успява да избяга от нацисткия режим.
Прояви на антисемитизъм са налице и в много норвежки училища. Една еврейска учителка, казва, че е преживяла няколко заплахи от началото на войната. Ученици са я обиждали с думите: „Хайл Хитлер“ и „Проклета еврейка“. Друг учител накарал група ученици да обградят класната ѝ стая и да скандират на арабски: „Ние сме армията на Палестина! Избийте всички евреи.“ Инцидентът продължава да се разследва, съобщава NRK.
Норвегия не е единствената страна, в която се наблюдава рязък скок на антиеврейското насилие. Все повече престъпления от омраза продължават да излизат на повърхността, неотдавнашен доклад на Федералната асоциация на центровете за изследване и информация за антисемитизма (Rias) в Германия разкри, че броят на „антисемитските инциденти“ е нараснал поне четири пъти от средния в сравнение с миналата година. Приблизително 994 инцидента или 29 на ден показват връзка с войната и Хамас.
Германия съобщава за рекордни случаи на враждебност срещу еврейските общности, като почти 60 са били извършени в частна собственост, според доклад на Rias, публикуван в PRO. В централния град Гисен двама мъже нахлули в израелска къща и свалили израелското знаме, което висяло на прозореца. Що се отнася до националните университети, най-малко 37 случая са определени като „антисемитски“. Много еврейски студенти съобщават, че техни колеги ги обвиняват за действията на Израел и ги молят да не идват в университета. Нещо повече, приблизително 177 събирания са класифицирани като „антисемитски“.
В Дания рязкото увеличаване на атаките предизвиква намеса на полицията. Според доклад във Vart Land страната е засилила сигурността си в синагогите и израелското посолство. Войници са призовани да защитават тези райони, тъй като заплахите от тероризъм продължават да надвисват над страната.
В цяла Испания и Австрия също се наблюдават значителни увеличения на враждебността срещу евреите, според друг доклад на Vart Land. Великобритания отбеляза скок на случаите до 651 процента. Френският външен министър Жералд Дарманен наскоро обяви, че от началото на войната са извършени най-малко 857 „антисемитски престъпления“. Въпреки че в страната продължава да живее най-голямото еврейско население в Европа, тази цифра остава два пъти по-висока от документираните случаи през 2022 г.
Франция и Германия въведоха забрана на пропалестинските демонстрации, тъй като мнозина смятат, че те могат да прераснат в насилие срещу евреи. Мерките обаче продължават да срещат яростна съпротива от правозащитни групи.
Според религиозния изследовател и преподавател в университета в Лунд, Сванте Лундгрен, последните прояви не са изненадващи. Той подчертава, че европейските евреи „не трябва да бъдат държани отговорни за войната“ и че случаите наистина са „престъпления от омраза“, насочени към еврейски групи.
„Някои хора вярват, че евреите по един или друг начин са отговорни или съучастници във войната, независимо къде по света живеят или какви отношения имат с Израел. Те смятат, че евреите са оправдана мишена“, каза той във Vart Land.
Тъй като обвиненията продължават да се превръщат в насилие, несигурността остава за евреите, живеещи навсякъде, не само в Европа.
CNE NEWS
Помощ за Църквата в нужда (ПЦН) одобри нов пакет помощи за училища в Ливан и Сирия за учебната 2023-2024 година. Планът за подпомагане от 2,6 милиона евро, обяснява ПЦН в прессъобщение, включва стипендии за над 16 000 ученици - предимно християни и от беден произход - от 176 католически училища, както и надбавки в допълнение към заплатите на 6 000 учители в католически училища и 117 учители по вероучение в държавните училища.
Прочети всичко
Властите в Мавритания са арестували 15 християнски лидери от края на ноември след призиви за наказание от страна на мюсюлмани, възмутени от видео, показващо кръщение на мюсюлмани, приели Христос, съобщават източници.
Семействата на 14 от християнските лидери също са били арестувани, според групата за подпомагане и застъпничество International Christian Concern (ICC). Обвиненията срещу християните са неясни. Няма закон срещу евангелизирането в Мавритания, но въпреки това властите забраняват на немюсюлманите да „прозелитизират“ и забраняват всякакво публично изразяване на вяра с изключение на исляма, според последния (2022 г.) доклад за международната религиозна свобода на Държавния департамент на САЩ.
Вероотстъпничеството или напускането на исляма се наказва със смърт в северозападната африканска държава, където населението е 98 процента мюсюлмани сунити, 1 процент мюсюлмани шиити и конституцията определя исляма като единствената религия на гражданите и държавата.
Най-малко трима от християните са арестувани малко преди 30 ноември в Селибаби, на повече от 600 километра южно от столицата Нуакшот, според испанската информационна служба EFE. Арестите произтичат от протести, призоваващи християните да бъдат убивани, след като видеозапис от церемония по кръщението се появи в социалните медии, според ICC и християнски лидери в региона.
„Трагично е, че тази враждебност се разпростира отвъд арестуваните лица, засягайки техните семейства, които сега са изправени пред тормоз от своите съседи“, съобщи ICC в сряда (13 декември). „Правителството на Мавритания се намира в деликатна позиция, разкъсано между своите ангажименти за реформи в правата на човека и по-голяма религиозна свобода, като твърди, че арестите са извършени, за да защитят граждани и други радикални ислямистки елементи.“
Мавритански служители смятат, че арестите са необходими за справяне с „християнския проблем“ в страната, тъй като видеото е повишило осведомеността за присъствието на християнството в района, коментира ICC.
Християнски лидер от Мавритания казва, че на 2 декември протестиращите мюсюлмани са призовали домовете на християните да бъдат изгорени.
„Според мюсюлманите половината от населението в селото са станали християни. Мюсюлманите искат да спрат разпространението на Евангелието в тази страна. В началото полицията арестува шестима лидери, но след проверка на телефона на един от тях полицаите откриват и други имена на християни. Преследват всеки християнин, чието име са открили в този телефон.
Поправка към член 306 от Наказателния кодекс на Мавритания гласи, че „всеки мюсюлманин, който изрично напусне исляма, трябва да бъде лишен от свобода за три дни, през което време ще бъде помолен да се покае. Ако не се покае, ще бъде осъден на смърт за богохулство, а имуществото му ще бъде прехвърлено в хазната на мюсюлманите.”
Законите и съдебните процедури на Мавритания произтичат от смесица от френско гражданско право и шериат (ислямски закон), но има призиви от обществеността за по-широко прилагане на базирания на шериата наказателен кодекс на страната, според доклада на Държавния департамент за религиозната свобода за 2022 г.
International Christian Concern
Завършвайки своя цикъл от катехизисни беседи, посветени на апостолската ревност на вярващия, папа Франциск подчерта, че всеки кръстен е призван да свидетелства и да възвестява на всички народи Евангелието.
Прочети всичко
След молитвата Ангел Господен в неделя, папа Франциск отбелязва годишнината от Всеобщата декларация за правата на човека и се моли за всички хора, които страдат поради война.
Прочети всичко
Епископите на страните членки на Европейския съюз изразиха своята загриженост от световната нестабилност и отражението ѝ в европейските общества. Молитва за жертвите в Украйна и в Израел и Палестина. Призив към лидерите на Стария континент да преоткрият европейските ценности и да насърчат дипломацията и диалога. Остро осъждане на проявите на антисемитизъм и тероризъм
Прочети всичко
Разпространилата се тревога засяга хора от мюсюлманското малцинство, отдавна преследвани в Мианмар, за които се смята, че са на борда на две лодки без провизии в Андаманско море. Мъже, жени и деца, за които има опасение, че могат да загинат, ако не им се окаже помощ
Прочети всичко
Широко разпространените убийства и отвличания на нигерийски християни продължават без контрол
Най-малко 25 християни бяха убити от бойци фулани и други терористи при нападения срещу села в щата Плато, Нигерия, в сряда, казаха местни жители.
„Christian Daily International-Morning Star News“ (CDI-MSN) съобщи, че жителите казват, че хиляди хора са били разселени при нападенията в окръг Мангу, започнали в понеделник.
Осия Ибрахим, местен селянин, каза на CDI-MSN в текстово съобщение: „Нашествениците обкръжиха селото около полунощ и стреляха по всеки, когото зърнеха. Двадесет и пет християни, които бяха предимно жени и деца, бяха убити по време на нападениете.
Точно тази седмица нашият нигерийски партньор, Фондация Стефанос, проведе пресконференция, на която очерта бруталното преследване на християни в страната, особено в щата Плато, по време на коледния период.
За съжаление изглежда, че убийствата и отвличанията на вярващи са продължили с неотслабваща сила през новата година, като се съобщава за много мъртви и в щата Кадуна.
Фондация „Стефанос“ каза, че само за миналата година са регистрирани 686 случая на насилие от 34 щата в цялата страна. „От тези атаки регистрирахме 4357 убити и 1791 отвлечени, но това дори не показва всички случаи, тъй като много може да не са докладвани.“
Моля, продължете да се молите със спешност за преследваните вярващи в Нигерия. В края на този имейл има молитвени точки, които да ви насочат.
CDI-MSN съобщиха, че според техни източници губернаторът на щата Кадуна се е срещнал с църковни лидери, след като темпът на терористични убийства от септември се е увеличил в християнски район, включително 25 души, които са загубили живота си през първите две седмици на януари.
Джеймс Битрус, църковен ръководител в предимно християнския окръг Кагарко в южния щат Кадуна, каза, че ислямистките терористи са убили повече от 100 вярващи в района през последните четири месеца. Освен това той каза, че от ноември „много от нашите хора са били принудени да напуснат нашите общности; фермерите не могат да отидат във фермите си“.
Повече от 100 християни също са били отвлечени през първата половина на януари, каза той.
Източници на CDI-MSN твърдят, че войнстващи фулани и други терористи са убили 10 християни в три села в централния щат Бенуе на 7 януари.
Въоръжените мъже се разделиха на три групи и атакуваха села в окръг Лого едновременно около 20:30 ч., казаха жителите. „Терористите нахлуха, докато селяните спяха в къщите си“, написа Терлумун Унанде на CDI-MSN. „[Те] се преместиха от къща на къща, застреляха и убиха 10 християни, докато десетки бяха ранени. Много други бяха изселени от трите села, тъй като трябваше да бягат, за да избягат.
Три дни по-късно в Бенуе фулански бойци и други нападатели са отвлекли четирима християни, включително пастор, Хаанонгон Гидеон, на 13 януари.
МОЛИТВЕНИ НУЖДИ:
* Молете се за сила за християните в Нигерия, които са претърпели огромно преследване от ръцете на терористите в продължение на много години
* Помолете Бог да помогне на всички опечалени, ранени или травматизирани от тези последни терористични актове и да се погрижи за онези, които са били разселени от насилието
* Молете се извършителите да се покаят и да оставят оръжията си
* Молете се международната общност и световните медии да се събудят за ужасното насилие, което се извършва срещу християните в Нигерия
* Помолете Бог да укрепи нашите партньори, докато работят, за да помогнат на всички, засегнати от тези атаки, и благодарете на Бог за готовността им да изложат живота си на риск, за да помогнат на преследваните
* Молете се нигерийските власти най-накрая да предприемат достатъчно действия, за да защитят уязвимите християни
* Молете се правителствата по света да използват влиянието си, за да помогнат за прекратяване на десетилетното насилие срещу християните
* Молете се брат Хаанонгон Гидеон, отвлечените с него и всички онези, които са били отвлечени в миналото и все още задържани, да бъдат освободени
На 9 януари домашна църква в индийския щат Чхатисгарх е нападната от тълпа радикални хиндуистки националисти. Според съобщения на местни медии двама християни са получили тежки наранявания, налагащи хоспитализация. Освен това пет християнски семейства са избягали от селото, разположено в окръг Кондагаон, от страх за своята безопасност.
Според пастир Хемант Кандапан всичко е започнало, когато радикален хиндуист на име Санджит Нг, нахлул по време на богослужението, което се провеждало в село Одагоан. След като влязъл в сградата, Нг започнал да бие някои от вярващите, удряйки и пастир Кандапан. В крайна сметка Нг извлякъл пастир Кандапан от къщата, където се събрала тълпа от повече от 200 души.
Местни източници съобщават, че нападателите са били брутално пастир Кандапан и друг християнин на име Санкар Салам. В резултат и пастир Кандапан, и Салам, са били закарани в болница с тежки вътрешни наранявания.
Докато тълпата атакувала, хиндуистите използвали нецензурни думи срещу християните, твърдейки, че незаконно обръщат индусите в християнството. Тълпата продължила да заплашва християните, че ако останат в селото, ще бъдат убити, и особено ако продължат да провеждат богослужения.
„Бях под домашен арест за близо девет часа“, казва пастир Кандапан пред медията International Christian Concern (ICC). "През цялото това време бях удрян и малтретиран от тълпата дори в присъствието на полицията."
На следващия ден, 10 януари, лидерите на Vishwa Hindu Parishad (VHP) принудили християните от село Одагоан да участват в програмата Ghar Wapsi, която налага хиндуизма със сила. По време на въпросния ритуал Сундери Бати, която е била християнка, насилствено е обърната към хиндуизма.
Пет християнски семейства са избягали от Одагоан, страхувайки се от заплахите на радикалните националисти. Тези семейства са се приютили в близките села.
„Ситуацията в селото все още е напрегната“, казва пастир Кандапан пред ICC. „Не знаем колко дълго тези семейства ще трябва да стоят извън домовете си и кога ще могат да се приберат."
Източник: International Christian Concern
Photo: Breitbart News
Клането на нигерийски християни продължава и през новата година
Нападенията срещу християнски общности в Нигерия продължиха и през новата година след координираните кръвопролития на цивилни по Рождество.
Молим ви, молете се със спешност на сърце за вашите братя и сестри. Присъединете се към други в молитва, ако можете. Вашето ходатайство е отчаяно необходимо – в края на това съобшение има молитвени точки, които можете да използвате, за да ви напътстват.
Нашите сътрудници казаха, че 238 души са били убити при нападения на фулански бойци между 23 и 30 декември и повече са убити оттогава. Губернаторът на щата Плато обяви седмица на молитва и траур.
Рождествените кланета бяха сред най-лошите, правени някога срещу християнската общност в Нигерия. Тези нападения, които прогониха 20 000 души от домовете им, продължават в щатите Борно и Кадуна.
Атаките на терористите от Боко Харам на 4 януари отнеха живота на презвитер и най-малко шестима членове на неговата църква.
Други нападения от терористите на Боко Харам и Фулани в Борно и Кадуна са отнели още 50 живота, според нашия партньор.
Фондация “Стефанос” заяви, че атаките са част от съгласуван план за провокиране на религиозен конфликт в няколко щата. “Стефанос” предупреждаваха селяните със съобщения за предстоящи атаки и предостави съветничество и емоционална подкрепа на жертвите.
Последната вълна от атаки започна на 23 декември и ескалира на Бъдни вечер. Нашият партньор интервюира очевидец, Гидиън Дауел, презвитер на местна църква, чиято съпруга и пет дъщери бяха убити при атаката в Камбарпели.
Той каза, че е чул нападателите да викат „Аллаху Акбар“ (Аллах е по-велик). Те били водени от бойци с оръжия, последвани от бойци с мачетета и други, които подпалили къщи. Атаката продължила до разсъмване.
Когато брат Гигиън успял да се върне в къщата си, тя беше опожарена и складът му за зърно все още беше запален. Съпругата му и петте му дъщери били мъртви в пепелищата на дома им.
Друг презвите каза на нашия партньор, че е говорил с жена, която е била ожулена от куршум, но се е преструвала на мъртва. Жената казала, че е разпознала стрелеца като неин съсед мюсюлманин фулани, който я е наел като готвачка. Той я огледал, докато лежала неподвижно, за да види дали е мъртва, след което тръгнал след съпруга ѝ и го посякъл до смърт с мачете. Други селяни казаха, че са разпознали нападателите като фулани, които са живели наблизо.
Тези последни атаки унищожиха населението на повече от 40 села. През юни 2018 г. подобна атака беше извършена в същия район, убивайки 233 души и разселвайки хиляди.
Сега, както и тогава, нашите партньори казаха, че службите за сигурност са слабо разпръснати и неефективни, докато местно организираните екипи за защита, които се бяха обединили, за да се опитат да отблъснат атаката, бяха превъзхождани и претоварени.
„Нигерийски християни са били убивани непрекъснато в продължение на десетилетия около Риом и Баркин Лади [в щата Плато]“, каза нашият партньор. „Всички усилия за сигурност се провалиха. Това е тероризъм. Това е религиозно прочистване от въоръжени мюсюлмански пастири фулани, които вярват в религиозна война. Това е ислямски джихад. А разузнавателните данни показват, че нападателите са решени да продължат опустошенията си.”
Ще подкрепите ли потиснатите християни?
Вашите дарения ни дават сила да продължим да подкрепяме потиснатите християни – като нашите братя и сестри в Нигерия и другаде по света. Нашият рождествен призив е за християните, страдащи от потисничество и насилие и разкрива историята на 17-годишната Тумлейма от Манипур, Индия. Тумлейма беше принудена да напусне дома си, след като селото й беше нападнато в началото на 2023 г. Тя и братята й сега живеят в сигурна къща с други разселени християни, получавайки подкрепата, от която се нуждае, за да възстанови живота си благодарение на неуморната работа на партньорите на “Release International”. Дарете тук.
МОЛЕТЕ СЕ СЕГА!
* Молете се за сила за християните в Нигерия, които са претърпели интензивно преследване от ръцете на терористите в продължение на много години
* Помолете Бог да утеши опечалените и травматизираните от тези последни терористични актове
* Молете се извършителите да се покаят и да оставят оръжията си
* Молете се международната общност и световните медии да се събудят за ужасното насилие, което се извършва срещу християните в северна и централна Нигерия
* Помолете Бог да укрепи нашите партньори, докато работят, за да помогнат на всички, засегнати от тези атаки и благодарете на Бог за готовността им да изложат живота си на риск, за да помогнат на преследваните
* Молете се нигерийските власти най-накрая да предприемат достатъчно действия, за да защитят уязвимите християни
* Молете се правителствата по света да използват своето влияние, за да помогнат за прекратяването на това продължаващо десетилетия убийство на християни
(Източниците включват партньори на Release International)
Известният латино изпълнител Деди Янки обяви публично решението си да "следва Христос" по време на прощалния си концерт през уикенда.
Авторът на хитове като "Gasolina" и "Despacito" завърши събитието в Пуерто Рико с лично откровение: "Не ме е срам да кажа на целия свят, че Исус живее в мен и че аз ще живея за Него."
Реймънд Аяла, който е широко известен като Деди Янки, обяви, че се оттегля от голямата сцена заради вярата си в Христос. В трогателно обръщение към посетителите на концерта той обяви, че „всички средства, които притежавам – като музика, социални мрежи, платформи, микрофон, всичко, което Исус ми е дал – сега ще служи за Божието Царство".
Въпреки световния си успех и награди, Аяла казва, че се е чувствал празен.
„Дълго време се опитвах да запълня празнотата в живота си, която никой не можеше да запълни. Понякога изглеждах много щастлив, но нещо липсваше, за да ме направи пълноценен“, каза той, „и трябва да призная, че този период от живота ми приключи.
„Христос успя да запълни тази празнота, която чувствах дълго време. Успях да осъзная, че за всички съм някой, но без Него бях нищо“, продължава Деди Янки.
Призовавайки публиката си да се впусне в това ново пътуване с него, музикантът призова почитателите си: „Не следвайте никой човек. Аз съм само човек: Следвайте Исус Христос, защото Той е Пътят, Истината и Животът."
Деди Янки и преди споменаваше християнската си вяра в интервюта и публични изяви, но речта му в неделя вечер беше най-силното признание в неговата почти 30-годишна музикална кариера.
Излизайки от сцената, известният изпълнител напусна публиката с думите: „Христос ви обича и Христос идва“.
Реакциите след изявлението му бяха смесени, като някои потребители в социалните медии го приветстваха "в Божието царство". За разлика от тях, други бяха по-скептични, задавайки въпроса дали музикантът някога ще се откаже от хонорарите и правата върху своите „греховни песни.“
Premier Christian News