Мюсюлманите в село в североизточната част на Индонезия на остров Борнео забраниха на църква да построи сграда за богослужение, съобщават източници.
Местните лидери на село Селумит, в град Таракан в провинция Северен Калимантан, са заявили, че предложеното строителство на християнската църква Мавар Шарон противоречи на държавните разпоредби, тъй като ще бъде разположено сред предимно мюсюлманските племена тидунг.
Съобщава се, че според Кристианто Тривибово, координатор на Индонезийското християнско студентско движение (Gerakan Mahasiswa Kristen Indonesia) забраната противоречи на индонезийската конституция, тъй като водещата политика на правителството е за единство и социална справедливост за всички различни народи на Индонезия.
„Държавата гарантира правото на поклонение и приемане на религията на всички хора“, казва Кристианто в изявление за пресата на 7 март. „Вместо да отхвърляме служението на църквата Мавар Шарон (GMS), което не трябва да се случва, ние трябва да се толерираме взаимно и да поддържаме разнообразието.“
GMKI насърчи правителствата на Северен Калимантан и Таракан, заедно с Министерството на религията и различни държавни агенции, да защитят напълно дейностите на църквата, която е регистрирана в Министерството на религията.
В провинция Източна Ява, регентство Маланг, църква спечели правото да продължи да строи сграда, след като мюсюлманите в село Сумберехо, окръг Геданган първоначално го забраниха.
Morning Star News
Световният евангелски алианс и Съветът на евангелските протестантски църкви на Украйна публикуваха съвместно изявление, което за пореден път осъди руската инвазия в Украйна.
Това съобщава Risu.ua. Изявлението е публикувано във Фейсбук наред с други източници. В него се посочва, че Световният евангелски алианс, Европейският евангелски алианс и Съветът на евангелските протестантски църкви на Украйна искат да публикуват декларация в навечерието на Глобалния църковен отговор в Украйна, който се проведе между 1 и 3 март.
„Преди една година Русия започна тотална инвазия в Украйна“, пишат протестантските организации. Те допълват, че всички осъждат агресията и са благодарни на онези, които помагат на пострадалите.
Освен това съюзите призовават за незабавно изтегляне на руските войски от Украйна. „Това е най-бързият начин да се сложи край на войната“, твърдят те. Според алиансите нахлуването в Украйна е неоправдано и без причина. Те наричат лъжа мотивите за защита на етническите руснаци в Украйна, които често се използват от руския президент Путин и патриарх Кирил. Вместо това те казват „да се молим никой друг световен лидер да не насърчава подобни прояви на агресия, но има мъдростта да намери решения за възстановяване на справедливия мир“.
Алиансите обещават на всички, които са в трудна ситуация, защото са се евакуирали от дома си или са загубили членове на семейството си, да се молят за тях. „Нашата молитва е справедливият мир да дойде бързо; за да можете да започнете да лекувате и възстановявате; и че дори чрез болката си, можете осезаемо да изпитате Божието присъствие.“
Също така Евангелските алианси и Украинският съвет на протестантските църкви призовават руските християни да се изправят срещу своите лидери. „Ние призоваваме всички християни, независимо от тяхната нация, да се обърнат към Бога, като размишляват върху това как могат да увековечават вредата и след това да потърсят отговорност от техните правителства, социални групи и дори църковни общности за техните действия или бездействие.“
Източник: CNE News
Шести пореден неуспешен дъждовен сезон се наблюдава в източната част на Африка и в тази връзка президентът на Кения се надява небесата най-накрая да се отворят с помощта на национален ден за молитва.
Уилям Руто обяви плановете за първия ден за молитва в цялата страна в засегнатия от суша град Накуру, на около 100 мили от столицата Найроби.
„Като правителство сме изготвили сложни планове за продоволствена сигурност, имаме семена, изобилие от торове и стратегии за събиране на вода, включително язовири. Сега имаме нужда Бог да ни изпрати дъжд“, каза Руто.
„Призовавам всички хора от всички религии... да се молят за страната ни.“
Кения и други източноафрикански нации преживяват едни от най-лошите условия на суша от десетилетия. Тя причинява провал на реколтата, загуба на добитък, диви животни и биоразнообразие и недохранване. Вътрешното селско стопанство е съществена част от икономиката на Кения.
Хуманитарната агенция на ООН нарече продължаващата суша в региона „бързо развиваща се хуманитарна катастрофа“.
Според ООН в засегнатите от суша райони на Кения, Етиопия и Сомалия 22 милиона души изпитват остра хранителна несигурност, а 5,1 милиона деца са остро недохранени. Световната продоволствена програма призовава страните донори да осигурят 2,4 милиарда долара тази година, за да помогнат за предотвратяване на голяма криза.
Метеоролозите казват, че причинените от човека промени в климата влошават екстремните условия.
Миналото лято архиепископът на Милано направи поклонение в три църкви с надеждата да сложи край на сушата в Италия, а губернаторът на американския щат Юта призова гражданите да се молят за дъжд преди уикенда с екстремни горещини.
Premier Christian News
Ромите са най-голямото малцинство в Европа, но напредъкът срещу антициганизмът е бавен и малък.
Прочети всичко
Нигерия: „Имаме нужда от вашите молитви за Божието освобождение от тези сили на злото“
Фулански бойци и други терористи убиха над 30 християни при нападение срещу преобладаващо християнско село в щата Кадуна в Нигерия, което започна късно във вечерта на 15 април, събота.
Местните жители заявиха, че нападателите нахлуват в село Руджи в окръг Зангон Катаф около 22:00 ч. Нападението продължило до ранните часове на неделя сутринта.
„Молим ви, молете се за нас… тъй като в ранните часове на неделя бяха убити 33 християни“, заяви жителката Мугу Закка Бако в текстово съобщение до Morning Star News.
Яков Кваши, епископ на англиканската епархия на Зонква, щата Кадуна, председателства масовото погребение на християните.
„През последните седем години и половина ние в Южна Кадуна видяхме ръчната работа на злите, които са решили, че те ще продължат да ни пускат злото в нашата земя, докато не знаем кога ще спрат“ – казва той. „Винаги е било очевидно и ясно, че правителството е способно и е в състояние да спре това зло, било то правителството на щата Кадуна или правителството на Нигерия. Те са способни, те са в състояние да спрат това зло, но истината е: Готови ли са и имат ли желание да спрат това зло? „
Баута Моти, християнски лидер от щата Южна Кадуна и бивш генерален секретар на Евангелската църква “Да спечелим всички“ (ECWA), заяви в изявление, че нападението срещу село Руджи е третото на местните християни за седмица. Той каза, че много други са ранени и къщите са били изгорени (публикувани доклади, цитирани от правителствен служител, като се казва, че 40 домове са унищожени).
„Преди това двама християни бяха убити четири дни по-рано в същото село“ – казва Моти. „Отделно са 17-те християни, които бяха убити преди четири дни в село Атак Нджей.“
Един жител, Джон Кантийок, определи нападението като „нищо друго освен клане“.
Франсис Сани, служител на съвета на района на местното самоуправление на Зангон Катаф, заяви: „Нападателите с големият им брой посичаха и изгориха предимно жени и деца, запалиха къщи и нападнаха няколко къщи в общността. Ние сме опустошени и шокирани от нивото на касапница и безмисленото кръвопроливане.“
Относно на кампанията за Нигерия:
Ако не сте успели да се присъедините към онлайн събитието за стартиране на нашата кампания в Нигерия, “Из тези пепелища“, по-рано този месец, сега можете да го гледате на нашия канал в YouTube.
По време докато тече на кампанията ще публикуваме седмични молитвени видеоклипове и редовни актуализации от нашите партньори в Нигерия, които можете да изтеглите и използвате във вашата църква или домашна група. Всички наши от тези ресурси са достъпни на нашия уебсайт.
Църквата на Mayflower намира безопасно убежище!
Присъединете се към нас в благодарността към Бога, че християнска общност от Шенжен, известна като “Църквата на майското цвете“, е намерила сграда в САЩ, където членовете са получили статут на условно хуманитарно покровителство.
Водена от брат Пан Йонггуанг, група от 28 възрастни и 32 деца от църквата напуснаха Китай през ноември 2019 г. и пристигнаха на остров Джеджу в Южна Корея, след като издържаха многократни заплахи и разпити от китайската полиция. След дълги перипетии и преместване в Тайланд американски служители успели да договарят освобождаването на членовете на църквата от ареста им и да ги заведат със самолет в Америка.
Молитва и възхвала:
* Молете се за всички засегнати от ужасните нападения в щата Кадуна. Молете се и за ранените и травмираните; и че ще има край на насилието срещу християни в Нигерия.
* Благодарете на Бога, че членовете на “Църквата на майското цвете“ са успели да намерят безопасен, нов дом в САЩ.
Свещеници, получили от папата мандата да раздават Божията прошка в тайнството Изповед извърщват специална „мисия на милосърдието“ през Страстната седмица сред продължаващото насилие в страната срещу християните
Прочети всичко
Чрез своето Милосърдно ведомство Франциск предостави първоначална помощ за тежко засегнатите от земетресението населения на Турция и Сирия
Прочети всичко
В своята проповед на вечернята на празника Обръщането на свети Павел с която закри Молитвената осмодневница за християнско единство, Франциск припомня, че Господ е възмутен от „безразличното неразбиране“ и „кощунственото насилие“ на християните и приканва да се променим и растем „в съвместни усилия към това пълно единство, което Христос желае“
Прочети всичко
Работна група от делегати, представляващи 268-те епархии на Съединените щати и Канада, се събраха от 13 до 17 февруари в Орландо, Флорида, за разработването на отговора на работния текст от Божия народ на Северна Америка
Прочети всичко